Antidepresanların Bir Başka Hali: Psikobiyotikler

Yaşadığımız teknolojik çağda insanlar sağlığını korumak için doktorlara ve psikologlara danışarak antidepresan kullanma eğilimine girmişlerdir. Fakat antidepresanların gerek kimyasal olması, gerekse yan etkilerinin olması bu ihtiyacın doğal yollarla karşılanabilip karşılanamayacağı sorusunu sormaya sebep olmuştur. Biz de bu yazımızda psikobiyotikler hakkında bilgi almak için öğrenci diyetisyen Ecren Acar'a psikobiyotiklerin nasıl keşfedildiğini ve antidepresanların yerini alıp alamayacağını sorduk.

Bakterilerin Sağlığımızla İlişkisi Nedir?

Sağlığımız, sadece ne yediğimize veya ne yaptığımıza değil, aynı zamanda neye konak olduğumuza da bağlıdır. Bu düşünce doğrultusunda insanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan klinik çalışmalarda probiyotik bakterilerin antidepresan etkiye sebep olduğu gözlemlenmiştir. Bu da ‘psikobiyotik’ denen kavramı gündeme getirmiştir. Bunlar literatürde ruhsal hastalıklarda sağlığa yararlı olduğu düşünülen probiyotikler olarak geçmektedir. Ve bağırsakta çoğalınca serotonin ve dopamini arttırırlar.

Gerginliğinizi Atmak İçin 5 Doğal Öneri

Psikobiyotikler Kavramı İlk Olarak Nasıl Keşfedildi?

Yıllar önce Kanada’da oluşan sel, küçük kasabalardaki su kaynaklarının iki tehlikeli bakteri olan Koli basili ve Kampilobakter ile dolmasını sağladı.  2013 yılında “Psikobiyotik” fikrini ortaya atan psikiyatrist Ted Dinan, olayı “Kasabaların nüfuslarının neredeyse yarısı hastalandı ve bir avuç insan öldü. Bir çok yerleşkede hastalık kısa süre yaşadı, ortalama 10 gün”. olarak aktarmaktadır.

Fakat yıllar sonra, şaşırtıcı bir şey fark edildi: Walkerton’daki depresyon oranı önemli bir şekilde artmıştı. Bu durum enfeksiyonun depresyona neden olduğu şüphesini doğurdu. Ve zihinsel sağlığa zarar veren, ayarı bozulmuş bir mikrobiyomla ilişkili bir durum olduğundan şüphelenildi. Dolayısıyla mikrobiyota-gut-beyin ekseni ile ruh hali ve davranış arasında önemli bir ilişki olduğunu bize bir kez daha kanıtladı.

Tüm bunların yanında fermente süt ürünleri tüketenlerde, stres göstergesi olarak bilinen kortizol hormonunun düşük seviyede olduğunu gösteren araştırmalarla da psikobiyotik kavramı geçerlilik kazandı.

psikobiyotikler

Psikobiyotikler Depresyon İlaçlarının Yerini Alır mı?

Buna yönelik bir çok bilimsel çalışma mevcuttur ve çoğunluğu bu düşünceyi desteklemektedir. Aslında detaylı baktığımız zaman psikobiyotiklerin antidepresan gibi hareket ettiğini çok rahat görmekteyiz.
Fakat maalesef her probiyotik aynı sonucu vermez! Buna istinaden Amerika ve Kanada’nın probiyotik rehberleri mevcuttur. Bunları incelemek, aplikasyonlarını indirmekte fayda vardır.

Bu yazı öğrenci diyetisyen Ecren Acar tarafından Prof. Dr. Murat Baş’ın canlı yayınından esinlenerek kaleme alınmıştır. Psikobiyotikler ve sağlıklı yaşam hakkında sorularınız varsa, kendisini @diyetetikblog İnstagram hesabından takip edebilir ve bu yazı altına yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın