Anne Sütünü Artırmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

✅Bebeğinizi,sütünüzün gelmesini beklemeden bebek doğar doğmaz ilk yarım saat içerisinde,mutlaka emzirmeniz gerekmektedir. Bundan önce de tatlı su gibi şeyler vermemek gerekiyor.

✅ Bebeğinizi emzirmeden önce kendinizi psikolojik olarak hazırlayıp, emzirme yöntemlerini bilmeniz ve bu konuyla ilgili eğitim almanız gerekir.

 

✅Bebekler yeni doğduğunda çok sık emmek isterler. Günde 8-10 seferi bulur. Bu öğünler giderek azalır. Sık emzirme göğüsler için de iyidir ve bebeğiniz emmek istediği zaman emzirdiğinizde bebeğiniz için daha yararlı olur.

✅ Hastanede olduğunuz sürede, hastanede  emzirme hemşirelerinden bebeğin nasıl emzirildiğini öğrenirseniz, daha sonrasında sizin için kolay olur.

 

✅Emzirme pozisyonu önemlidir. Emzirme pozisyonunu yanlış yaptığımız sürece, göğüs ucunda ağrı hissedilebilir.Emzirme pozisyonunu düzgün ayarlamak, acı çekmemek için iyi olur.

✅ Çocuk doğduktan sonra, ek gıdaya hemen başlanıldığı zaman, çocuk anne sütünü daha az emer bu çocuk sağlığı için iyi değildir. Ek gıdalara başlandığı takdirde, çocuğun doyma oranı artacağından dolayı anne sütünü çok istemez. Bundan dolayı bebeklere ek gıdalara hemen başlanılmaması gerekir.

✅Çocuk belirli bir aya gelene kadar, biberonla herhangi bir gıda verilmemesi gerekmektedir. Verildiği takdirde çocuk biberonun daha rahat emildiğini farkedip, anne sütünü içmemeye ve biberonun rahatlığına alışmaya başlar. Bu da bebeğin sağlığı açısından iyi olmaz.

✅ Emzirme döneminde annenin yediklerine de dikkat etmesi gerekir. Annenin yediği şeylere dikkat ettiği sürece, sütünün oluşumu artar. Özellikle süt ürünleri ve protein ağırlıklı yiyecekler kuru fasulye, nohut, mercimek, et, tavuk, balık ve sebze ağırlıklı yemek yediği sürece ve bunları her öğünde tükettiği sürece sütün oluşumunda herhangi bir sorun yaşamaz ve meyve  de tercih etmelidir. Ayrıca sütü az gelen annelerin reçel,bal ve tatlı şeyleri yemeleri bilimsel olarak kanıtlanamasa da yararlı olduğu düşünülmektedir. Bunları tükettikleri sürece sütleri artabilir. Ayrıca annelerinin çocuğa gaz yapacak yiyecekleri tercih etmemeleri ve bu konuda da dikkat etmeleri gerekmektedir .

✅Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700-800 ml süt salgıladığı baz alındığında, emzirme döneminde günlük ortalama  enerji gereksinimi 750 kaloriyi buluyor. Bu miktarın 500 kalorisi yediklerinden sağlanırken, 250 kalorisi hamilelikte depoladığı yağlardan karşılanıyor. Bu da emzirme sırasında aldığımız fazla kiloların, enerjiye daha hızlı dönüşmesine katkıda bulunur.

✅Süt veren annenin moralinin çok yüksek olması gerekmekte. Moralini bozacak herhangi bir şey huzursuzluk olmaması önemlidir.

✅En son hangi göğüsten emme yapıldıysa, yeni emzirmeye başlandığında o göğüsten başlanması gerekir.

✅ En az 20-30 dakika bebeğin süt emmesi gerekmektedir. Bebek sütü bu süre zarfından daha az emiyorsa ve kilosunda da herhangi bir sıkıntı yoksa, bir problem yok demektir.

✅Sütünüz az geliyorsa mutlaka göğüs pompası ile pompalayarak çıkarmaya çalışın. Vücudunuz süte daha fazla ihtiyacınız olduğunu algılayıp daha fazla süt üretmeye başlar.

✅ Sütünüzün artmasının diğer bir yolu ise özellikle ilk haftalarda bebeğiniz ile birlikte uyumaya dikkat edin. Birlikte uyuduğunuz zaman bu size daha çok güç verir ve sütünüzün atmasını kolaylaştırıyor.

 

 

 

Www.instagramccom/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın