ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

 

✔Sütünüzün gelmesini beklemeden ve kesinlikle şekerli su vermeden, bebeğinizi doğar doğmaz ilk yarım saat içinde mutlaka emzirmelisiniz.
✔Kendinizi psikolojik olarak emzirmeye hazırlamak, ayrıca emzirme eğitimi ile  birlikte meme başının süt vermeye hazır hale getirilmesi için gerekli egzersizleri öğrenmek ve uygulamak için doğumdan önce emzirmeye eğitimli olmalısınız.
✔ Bebeğiniz doğduğu andan itibaren istedikçe emzirilmelidir. Yeni dogan bebekler genellikle 8-10 öğün emmek isterler. Öğün sayısı daha sonra giderek azalır. Sık emzirme bol süt gelmesini sağladığı gibi, göğüslerin şişmesini ve acimasini da önler.
✔Hastanedeyken bol bol emzirme deneyimleri yapın. Hastanedeki bebek hemsirelerden destek alın. Eve geldiğinizde o zaman daha rahat edeceksiniz.
✔İlk günlerde göğüs ucunuzda hassasiyet olabilir. Ama bir hafta on gun sonra halen  devam ediyorsa mutlaka emzirme pozisyonunuza dikkat edin.
✔Emzirmeden önce veya sonra formül mama, inek sütü ya da başka gıdaların verilmesi, bebeğin aldığı süt miktarı azaltır. Bu durum da  daha az sut gelmesine neden olur. Bu tür ek gıdalara, gerekli olduğunu doktorunuz tavsiye ettikten sonra başlamak gereklidir.
✔Biberonu bebeğiniz sizi emmeyi öğrenmeden önce kullanmamalisiniz. Biberonun gerektirdiği emme şekli meme emilmesinden daha  farklı ve kolay olduğu için biberonu tercih etmelerine neden olabilir.

✔ Anne bebeğini emzirdigi dönemde kendi beslenmesine de özel bir önem göstermelidir. Emziren anne, günde  en az iki litre sıvı, en az iki bardak süt içmeli veya yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerini yemelidir. Protein gereksinimi karşılamak için kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller, et, tavuk, balık gibi yiyeceklerin her öğünde yemelidir. Bol bol sebze ve meyve ihmal etmemelidir. Ayrıca sütünün az geldiği düşüncesinde alan annelerin şekerli gıdaların (pekmez, bal, reçel gibi) daha fazla tükenmesi tıbbi tam katılmamış olmakta birlikte faydalı olacaktır. Beslenmesinde anneye gaz yapan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
✔Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700-800 ml sut saldığı esas alındığında, emzirme döneminde günlük ortalama ekstralardan esas alındığında, emzirme döneminde günlük ortalama ekstralardan enerji gerekmini 750 kaloriyi buluyor. Bu miktarın 500 kalorisi yediklerinizden sağlanırken, 250 kalorisi hamilelikte depoladiginiz yağlardan karsilaniyor. Bu da emzirme sırasında aldığınız fazla kiloların, enerjiyle daha hızlı dönüşmesinde katkıda bulunur.
✔Emziren annenin ruhsal yönden desteklenmesi, huzurlu bir ortak sağlanması ve mutlu edilmesi de son derece önemlidir.
✔Her Emzirmeye, bir önceki beslenmede en son verilmiş memeden başlamalıdır.
✔Bebeğinizin emme gücüne bağlı olmakla birlikte her emzirme yaklaşık 20-30 dakkikda sürmesidir. Ama bebeğiniz daha kısa emme yapıyor ve kilo alımı da iyi ise sıkıntı yoktur.
✔Eger sütünüz az ise mutlaka her beslenme sonrası süt sagma pompası ile sağlama yapın. Bu sağma ile vücudunuza bebeğinizin daha fazla süte ihtiyaç uyarısı gelir. Ve sütünüz zamanla aratmaya başlar. Ama emzirme sonrası da sağma da çıkan süt miktarına kafanızı takmamaya çalışın.
✔Özellikle ilk haftalar da bebeğinizle birlikte uyumaya ve onunla birlikte kalkmaya çalışın. Bu sizin daha dirençli olmanızı ve dolayısıyla sütuzunde artmasını sağlayacaktır.

 

 

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 

Bir cevap yazın