ANNE İLE UYUMAK BAĞIMLILIK DEĞİL GÜVEN DUYGUSUNU GELİŞTİRİR

Annenin yeni doğan bebeği ile uyuması her kültürde var olmasına rağmen, modern psikolojinin gelişimiyle birlikte bebeğin annesiyle uyumasınım sakıncalı olabileceği söylemi birçok ebeveyni tedirgin ediyor. Özellikle anneyi bir " iş gücü " olarak gören sanayi toplumlarında bu görüş, kadının bir an önce iş pazarına dönmesi için bebek ile annesinin bağlanmadan ayrılması prensibine dayanmaktaydı. Buna göre bebek ile tensel temas, yakın iletişim, altı aydan fazla emzirme bebeğin anne bebek bağlanmasını artıracağı için sakıncalı bulunuyordu. Hâlbuki bağımsız bilimsel çalışmalar, anne bebek uyumasının bir davranış sapması değil fıtri bir ihtiyaç olduğunu ortaya çıkarttı.

Çocuğun emme süreci boyunca ( ilk 2 yıl ) anne ile yatması bağımlılığı değil, güven duygusunu geliştirdiği yapılan bilimsel çalışmalarda ortaya kondu. Notre Dame Üniversitesi " Anne-Bebek uyku davranışları labaratuvarı " nda yapılan çalışmalar, bebeğin annesi ile yatmasının hem fizyolojik hem de psikolojik olarak bebeğe fayda sağladığı gibi bu yakınlığa annenin de ihtiyacı olduğu ortaya çıktı. Labaratuvar ' da anne ile uyuyan bebeklerin daha huzurlu ve uyumlu olduğu gözlemlendi. İsviçre' de yapılan iki ayrı araştırmada ise, bebeği ile birlikte uyuyan annelerin " oksitosin " ( emzirme esnasında salgılanan hormon ) düzeylerinde artış gözlemlendi. Oksitosin düzeyinin artması ise hem annenin hem de bebeğin yararına olacak şekilde rahim kasılmalarına ve gelen süt miktarının artmasına neden oluyordu. Aynı zaman da bu hormon, doğumdan sonra ana rahminin eski halini almasında oldukça önemli bir rol üstleniyordu. Yapılan bu çalışmada, bebeğinden ayrı uyuyan annelerde " sütten kesilmelere " daha sık rastlandığı halde, bebeği ile uyuyan annelerin sütündeki belirgin artış oldukça dikkat çekiciydi.

Fiziksel Gelişimde Rol Oynuyor
Anne ile uyuyan bebeklerde anne vücudunun doğal sıcaklığı ile bebeğin kendi vücut ısısının dengede durması bebeğin fiziksel gelişimi açısından önemli rol oynuyor. Yapılan araştırmaların dikkat çekici bir başka yanıysa, anne göğsünde yatan bebeklerin, annelerinin kalp ritminden aldıkları güven duygusu ile oksijeni daha verimli kullandıklarının gözlemlenmesiydi. Anne ile uyuyan bebeklerin kaygı düzeylerinin çok azaldığı, uyku süresinin arttığı, daha istikrarlı kalp atış hızına ve nefes alıp verme becerisine sahip oldukları ortaya çıktı. Günümüz çocuklarının en temel probleminin " anne çocuk bağlanması " ve buna bağlı olarak " güven duygusu yetersizliği " olduğu da düşünülürse, bu araştırma sonuçları daha da önem kazanır... Bebeklerin emme refleksinin devam ettiği ve fıtri emme süresi olan iki yıl boyunca annesi ile uyuması, bebeklerde bağımlılık değil, güven duygusunu oluşturur. Emme dönemi biten çocuklar, anne yanından kademeli bir şekilde ayrılmalıdır. Öte yandan ebeveynleri tedirgin eden, anne yatağında gerçekleşen bebek ölümlerinin gerçek sebeplerinin derin uyku, aşırı kilo, alkol, uyuşturucu ve sigara içen ebeveynler olduğu da ortaya çıkmıştır.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın