Ankilozan Spondilit Nedir?

Bu yazımda çok yaygın olmasına rağmen çok fazla bilinmeyen Ankilozan Spondilit hastalığından söz etmek istiyorum.Ünlü sinema sanatçısı Suna Pekuysal ve deprem dede olarak bilinen Ahmet Mete Işıkkara'nın da Ankilozan Spondilit hastası olduğunu belirterek konuya geçmek  istiyorum.

Ankilozan spondilit öncelikle omurgayı veya sırtı etkileyen iltihaplı bir artrit türüdür. Omurganın üzerindeki eklemler ve bağlar iltihaplanır.


Enflamasyon genellikle alt sırtta veya kalçada başlayan ağrı ve sertlik üretir ve üst omurga, göğüs ve boyun içine ilerleyebili. Zamanla, eklemler ve kemikler (omurlar) birlikte gelişebilir, omurganın katı ve esnek hale gelmesine neden olabilir. Ayrıca kalça, omuz ve diz gibi diğer eklemler de etkilenebilir. Organları etkileyebilecek bir sistemik hastalıktır.

Ankilozan Spondilit Nedenleri Nelerdir? 

Ankilozan spondilitin nedeni bilinmemekle birlikte genler ve kalıtım önemli rol oynamaktadır. Bilim adamlarının araştırmalarına göre Kafkasyalıların % 90'ında beyaz ırktanların sadece % 8'inde bulunan HLA-B27 adlı bir gen keşfetti; bu genin hastalık gelişiminde önemli bir rol oynadığı düşünülüyor. Bazı kanıtlar hastalığın bir enfeksiyon tarafından tetiklenebileceğini göstermektedir. Çalışmalar, hastalığın gelişimini etkileyebilecek çeşitli bakterilere odaklanmıştır.

Ankilozan Spondilit Neden Etkilenir?

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yaklaşık yarım milyon insan Ankilozan Spondilit 'den etkileniyor. Hastalık erkeklerde kadınlardan çok daha yaygındır. Çocukluk çağında Ankilozan spondilit gelişebilir ve erkek çocukların kız çocuklara oranla daha fazla olma ihtimali yüksektir. Çocuklarda ankilozan spondilit geliştiğinde, semptomlar genellikle kalçalarda, dizlerde veya topuklarda başlar ve daha sonra omurgaya ilerlenir. Bu hastalık, Kafkasya ve Asya popülasyonlarında daha sık görülür.

Ankilozan Spondilit Belirtileri Nelerdir? 

Ankilozan Spondilit 'in ilk belirtisi alt omurganın pelvise kattığı bölgelerdeki iltihaptır. Bu sıklıkla 17 ila 35 yaşları arasında görülür.

Ankkilozan Spondilit 'in en yaygın görülen erken belirtileri şunlardır:

✅ Bel ağrısı , kalça ve kalçalarda sertlik (genellikle birkaç hafta veya ayda yavaş yavaş gelişir)

✅Dinlenme veya hareketsizlik dönemlerinde kötüleşen ağrı ve sertlik, hareket ve egzersizle iyileşir.

✅Gece veya sabah erken sırt ağrısı.

✅Sabah çok sert hissedilir.

Uzun Vadeli Etkiler olarak

Zamanla, ağrı ve sertlik üst omurgaya ve hatta göğüs kafesine ve boyuna doğru ilerleyebilir. Enflamasyon, sakroiliak ve omurga kemiklerinin birlikte kaynaşmasına veya birlikte gelişmesine neden olabilir. Kemikler kaynaştığında, omurga normal esnekliğini kaybeder ve katılaşır. Göğüs kafesin de daralma yapabilir, bu da normal göğüs genişlemesini sınırlayabilir ve solunumuzorlaştırabilir. Enflamasyon ve ağrı, hareketliliği sınırlayabilecek kalça, omuz, diz, ayak bilekleri, ayak parmakları ve parmaklarda da ortaya çıkabilir. Topuklar etkilenebilir, sert yüzeylerde ayakta durmak veya yürümek rahatsız edici hale gelir.

Ankkilozan spondilit hastalığı olan sigara içenler, aynı seviyede hastalık aktivitesine sahip sigara içmeyenlere göre daha fazla spinal hasara sahiptir. Bu hastalığa yakalanma, artmış kalp hastalığı ve inme riski ile de bağlantılıdır.

Hastalık akciğerlerde, kalpte ve gözlerde ateş, iştahsızlık, yorgunluk ve iltihaba neden olabilir. Göz iltihabı (irit veya üveit adı verilen) Ankilozan Spondilit 'li kişilerin dörtte birinden fazlasında oluşur. Iritis, parlak ışığa maruz kaldıkça kötüleşen gözlerde kızarıklık ve ağrıya neden olur.


 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

 

Bir cevap yazın