Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Açıldı

Ankara Şehir Hastanesi

Bilkent’te Resmi Olarak

Açıldı.

14 Mart Tıp Bayramında Ankara Şehir Hastanesi Bilkent Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 14 Mart tarihinde açılışı yapıldı.

8 branşta 7 şubat itibariyle hizmete başlamış olan hastanenin resmi olarak 14 Mart 2019 itibariyle Ankara Şehir Hastanesinde hizmet sunmaya başlıyacak.

Ankara Şehir Hastanesi – Bilkent Yerleşkesinde 8 Bölüm ise şöyledir;

Genel Hastane

Çocuk Hastanesi

Onkoloji Hastanesi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi

Kalp ve Damar Hastanesi

Kadın Doğum Hastanesi

Nöroloji Ortapedi Hastanesi

Yüksek Güvenlik Adli Psikiyatri Hastanesi

“Bir koordinatör başhekim altında 8 başhekim görev yapacak.”

Ankara Şehir Hastanesi Bilkent “Ankara’nın Sağlık Üssü” olacak.

“Tek Seferde İnşa Edilen” Avrupa’nın en büyük, dünyada ise tek seferde inşa edilen 3.’üncü büyük hastanesini hizmete sunduklarını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “şehir hastaneleri ile geleceğin dünyasının hastanelerini inşa ediyoruz. Türkiye’nin sağlıkta hangi noktaya geldiğini dünyaya gösteriyoruz” dedi.

Sözlerine şöyle devam etti: “Bu yıl içinde Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, Ankara Etlik Şehir Hastanesi ve Bursa Şehir Hastanesi olmak üzere toplam 8 bin 636 yatak kapasiteli hastaneler hizmete girecek” diye ifade etti.

Hastanede toplam yatak sayısı 3711 Genel Hastane 562 yatak, Kalp ve Damar 4442 yatak, Nöroloji Ortapedi 506 yatak, Çocuk Hastanesi 599 yatak, Kadın Doğum Hastanesi 542 yatak, Onkoloji Hastanesi 598 yatak, Yüksek Güvenlik Adli Psikiyatri 100 yatak, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi 300 yatak ile hizmet verecek. Ana hastane binası 72 yatak. Laboratuvar 7.400 metrekare bir alana sahip bulunuyor.

904 poliklinik odası, 259 poliklinik destek odası mevcut.

Günde 100 bin hastaya hizmet verilecek.

500 hekim görev yapacak.

Ankara Şehir Hastanesinde 12 bin personel görev yapacak.

Türkiyedeki Sağlık Alanında en büyük kamu özel işbirliği projesi 1.312.358 m2 kapalı alanı ile, 3.704 hasta yatak kapasitesi, 700 adet Yoğun Bakım Yatak Kapasitesi, 904 Poliklinik, 131 Ameliyathane, 82 adet VIP Suit Oda, 1886 Oda Tek Kişilik, 629 Oda Çift Kişilik, Tamami ile ayrı ambulans acil giriş yolu ve alanları mevcuttur. Ambulans helikopter pistleride yer alıyor.

Hizmete sunulan şehir hastaneleri ile yatak kapasite sayısı:

“Mersin Şehir Hastanesi 1294, Yozgat Şehir Hastanesi 755, Adana Şehir Hastanesi 1550, Kayseri Şehir Hastanesi 1607, Elazığ Şehir Hastanesi 1038, Eskişehir Şehir Hastanesi 1081, Manisa Şehir Hastanesi 558, Ankara Şehir Hastanesi 3 bin 633.” Yatak kapasitesi ile hizmet veriyor.

Hizmete Girecek Şehir Hastaneleri

Ankara Etlik Şehir Hastanesi, Bursa Şehir Hastanesi, Gaziantep Şehir Hastanesi, Konya Şehir Hastanesi, Kocaeli Şehir Hastanesi Kütahya Şehir Hastanesi, Tekirdağ Şehir Hastanesi, İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi, İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Psikiyatri ve Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastaneleri,  Şanlıurfa Şehir Hastanesi ile diğer şehir hastaneleri de hizmete sunulması planlamış vaziyette.

7 Şubat 2019 itibaren hasta kabulüne başlayan hastaneye; Atatürk ve Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastaneleri Bilkent’te yer alan Ankara Şehir Hastanesinde hizmete sunmaya başladı.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi taşınmaya başlandı. Yaklaşık 2-3 ay gibi taşınma süresi olacak. 11 Şubat itibariyle numune hastanesi de hizmetine Ankara Şehir Hastanesinde başladı.

Devlet Hastaneleri Ankara Şehir Hastanesi bünyesinde birleşerek vatandaşlara hizmet sunmaya devam edecek.

Ankara’da Şehir Hastanesine 6 Devlet Hastanenin daha taşınacağını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı.

Ulaşım Bilgileri:

Şehir Hastanelerine ulaşım:

Tarım Bakanlığı metro istasyonundan hareket eden ring otobüsleri ile Ankara Şehir Hastanesine ulaşabilirsiniz.

Ankara Şehir Hastanesi

Bilkent-Çankaya

 

Bir cevap yazın