ANKARA-KARS YOLCULUĞUN TRENDİ.. DOĞU EKSPRESİ

Aslında her zaman yanı başımızdadır ya yine de bazı şeylerin değerini bilmemiz için birilerinin hatırlatması gerekir.  Doğu Ekspresi de tam olarak bunlardan biri biletlerinin çıktığı gün tükendi Doğu Ekspresi sosyal medyanın hayatımıza etkisini bir defa daha önümüze serdi neredeyse Cumhuriyetle yaşıt trenler ile karlı ovalar,dağlar ve nehirler manzarası eşliğinde yaklaşık 24 saatlik bir yolculuğun cazibesi devasa bir talebe dönüştü muhteşem bir manzarayla belki de tarihe tanıklık ederken aynı zamanda bol bol beğeni alma fırsatına kim hayır diyebilir ki...

 

 

 

Günlük hayatın koşuşturması alışkanlıklarımızı değiştirmemizin zor olması nedeniyle aslında çok da uzakta olmayan yanıbaşımızdaki güzellikleri bırakın yanından geçmeyi varlığını bile unutturu verir bazen tıpkı "Demir ağlarla ördük anayurdu dört Baştan" sesini hepimiz hatırlayıp o demir ağların baş aktörü olan trenleri unuttuğumuz gibi... Tüm dünyada başlayan alternatif tatil arayışlarının ülkemize yansıması doğal olarak kaçınılmaz bir olay işte tam olarak böyle bir ortamda Doğu Ekspresi birden hayatımızda beliriverdi bu anı hatırlama süreci en büyük katkı yapan beğeni düşkünü yeni nesilin hakkını teslim etmek gerek.

Biletlerin çıkar çıkmaz tükendiği sefer.

Aslında bütün hikaye bir sosyal medya modası ile başladı fena da olmadı ya sanıyoruz bu durumdan zararlı çıkanlar Ankara-Kars arasındaki bu hattı düzenli olarak kullananlar oldu Doğu Ekspresi bir anda Ankara-Kars arasını bu hafta daha önce İstanbul-Kars olarak düzenleniyordu 24 saatten fazla bir süre de kateden bol manzaralı ve kültürel bir seyahat rotası haline geldi bloggerlar, fotoğrafçılar, interrail grupları ve tur şirketleri derken TCDD talebe yetişemez oldu bugün Doğu Ekspres zor bilet bulunan tur şirketleri ile bireysel yolcular karşı karşıya getiren ve hatta bilet bulmanın zorluğu meclise taşınan bir hat.

Mükemmel bir haftasonu kaçamağı fırsatı
Doğu Ekspres ister dar bir zamanı sıkıştırılmış haftasonu kaçamağı isterseniz de tüm haftaya yayabileceğiniz bir Kars gezisine uygun aynı zamanda kayak yapabileceğiniz ve Kars'ın zengin tarihinin peşinden gidebileceğiniz alternatif bir tatil anlayışının başrolüne oturdu sosyal medya kullanıcıları için bol beyeni seyahat bloggerları için bu ziyaretçi fotoğrafçılar için ise bol bol malzeme anlamına geliyor Doğu Ekspresi.
Hattın her mevsimi güzel olsa da tecrübeyle sabittir kışı ayrı güzel göz alıcı kar manzaralarına donmuş Çıldır Gölü'nü kayak imkanının tek bir seyahatle ulaşmanız mümkün Doğu Ekspresi'nin en can alıcı özelliklerinden biri de bozkırları, nehirleri,gölleri, dağları ve karlı ovaları adeta bir film izlercesine bir gün içinde canlı canlı şahit olmak seyahatin sonunda çok ciddi soğuk ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz olsa da -35 e kadar düşebiliyor hattın ve Kars bölgesinin size inanılmaz manzaralar sunan ve ruhunuzu rayların gürültüsü ile dinlendirici bir kültür yolculuğu düşünün bir vagon içinde sanki bağımsız bir film sahnesindeymiş gibi görünen ülkenin en gözalıcı kış manzaraları işte Doğu ekspresini bu denli çekici kılan en önemli sebep tam olarak bu içsel yolculuğun harika manzaralarla birleşimi..

 

 

 

Tarih tanıklık etme fırsatı.
Yolculuğun güzergahı Ankara,  Kırıkkale Kayseri, Sivas,  Erzincan, Erzurum, Kars şeklinde her gün Ankara'da 17. 58 de Kars'tan 08.10'da kalkıyor .Başkent ray çalışmalarından dolayı Doğu Ekspresi bir süre daha Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesine bağlı Irmak beldesinden kalkıyor. Yolculuk tren kalkış saatinde Ankara garı önünden otobüsle başlıyor Irmak beldesinde trene biniyorsunuz aynı şekilde dönüşte de ırmaktan Ankara'ya dönüş servisleri mevcut.
Tüm trendler bir yana bu gibi iş seyahatleri özel kılan şeyler tarihin bir parçası olmaya da zamanda yolculuk yapma hissi hattı işleten makinist ve kondüktörlerden bile yaşlı bir trenle tarihe yolculuk yapma Fikri kime harika gelmez ki hernekadar bakımından geçseler de bakımdan geçseler de içeri girer girmez yılların yorgunluğu gördüğünüz Emektar trenler mevcut buna rağmen 24 saatinizi geçireceğiniz yataklı ve vagonu tercih edeceğiniz varsayarak bile trenler gayet temiz durumda.

Trene binmeden yiyecek içecek almayı unutmayın!!

Gelelim yeme içme işine her ne kadar restoran olsa da yol için yanınıza bir şeyler almanız da fayda var tren mutfağında bir sorunun olması ya da menü ile aranız olmaması durumunda aç kalmanız muhtemel.Son dönemde bu hattın mutfağında atıştırmalıklar ve soğuk, sıcak içecekler den başka bir şey bulunmuyor küçük istasyonlarda maksimum 3-4 dakika daha büyüklerin de ise 10-15 dakika kadar beklediğini düşünürseniz yemek için trenden inerseniz bile tekrar dönemeyebilirsiniz. Bu sebeple yanınızda mutlaka yiyecek, içecek bir şey almayı ihmal etmeyin. Yemek ile ilgili son bir not da Erzurum'un ünlü yemeği cağ kebabı üzerine trenin durağı yanaşma saatinde siparişle cag kebabı getiren birçok restoran mevcut Erzurum'a birkaç saat kala telefon ile sipariş verebilirsiniz.

Yolculuğun püf noktaları.!

Sosyal medyada denk gelip ya da bu yazıyı okuyup yolculuğa karar verdiğiniz ve yoğun talebe rağmen bilet almayı başardınız diyelim karşınıza 3 seçenek çıkacak sırasıyla;
-pulman: ( koltuklu düzene göre Dizayn edilmiş vagonlar)
- örtülü kuşetli: ( 4 kişilik koltuklar ranza şeklinde yatak oluyor temiz nevresim veriliyor ve yatağınız kendiniz yapıyorsunuz)
-yataklı: ( iki kişilik oda şeklinde içinde buzdolabı masa ve lavabo var)
Kış yolculuğunu tercih edecekler soğuktan korkmayın tren fazlasıyla ısıtılıyor aynı zamanda her kompartmanın kendi ısısı ayarlanabiliyor bu 24 saatlik yolculuk ara yolu ile kıyaslarsak kesinlikle yorucu değil her kompartman onda priz mevcut ancak elektronik aletlerin izin hayatımızda kapladığı yere düşünürseniz bir uzatma kablosu ya da priz çoklayıcı almanız tavsiye ederiz.

Hazır karsa gitmişken....

ÇILDIR GÖLÜ

Doğu Ekspresi seyahatinin kışın yapmak için en önemli neden Çıldır Gölü dolmuş Birgül üzerinde gezip neredeyse antartikaya yakın bir deneyim yaşamayı kim istemez ki? Dümdüz kar ve buzlu kaplı beyazın ufak çizgisine karıştığı bu yer bırakın Antartika insana Dünya dışı bir deneyim yaşadığını  düşündürüyor. Ayrıca bölge sakinlerinden yardım alıp buz üstünde balık tutabilir ya da çevrenizdeki restoranlarda Çıldır Gölü'nün taze balıklarından tadabilirsiniz.

 

 

ANİ HARABELERİ

Ermeni bagratuni hanedanlığı döneminde en önemli bir güç ve kültür merkezi olan Ani Harabeleri hakkımda ne söylerse eksik kalacak cinsten gezip görmeden değerini ve büyüklüğünü idrak etmez biraz zor Efes gibi diğer antik bölgeler kadar popüler olmamasının tek nedeni uzaklığı bulabilirsiniz tüm antik kentler gibi ani harabelerinin rehber eşliğinde gezin heybetini hayran kalsanız daha altında yatan Tarihi bilmek daha keyifli bir gezi için şart.

 

 

 

KAZ CİĞERİ 

  1. Hani ne kadar Fransızların mutfak kültürünün bir parçası olarak bilinse de kaz ciğeri konusunda dünyanın en önemli merkezlerinden biri de kazdır kaz ciğeri tereyağı kıvamı yumuşak dokusu kendine has lezzetiyle dünya mutfaklarından rağbet gören besinlerin başında gelir kışın da o Bölgesi'nin en önemli protein kaynağı olan ve Tadı Başka yörelerde ki ne benzemeyen Kars kazanının hemen tüketilmesi gereken ciğerinin yanısıra güveci tandırı dürümü de var suyunada bulgur pilavı yapılıyor.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın