ANKA-S Özellikleri Nelerdir?

25 Ekim 2013 tarihinde projesine başlanan Hava Kuvvetleri Komutanlığı ’nın ihtiyacını gidermek için Türk Havacılık ve Uzay Sanayi ’nin 30,000 ft irtifa ve 24 saat uçuş süresi bulunan ANKA Blok-B İHA ‘dan tecrübe edilen bilgilerden faydalanılarak geliştirilen, üretilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri 'ne stratejik olarak çok önemli katkı sağlayan ANKA-S, yüksek çözünürlüklü yeni nesil gece ve gündüz kamerası ile gözlem yapabiliyorlar.

ANKA-S İHA ların 10 adet Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor. Ancak basına sızan bilgiler arasında 2 adetinin teslim edildiği ve kullanılmaya başlandığı yer alıyor.

Otonomi özellikleri artırılan, özellikle uydudan kontrol yeteneği ile görev menzili binlerce kilometreye ulaşacak olan Türk Silahlı Kuvvetleri Muhabere Sistemi üzerinden mesafe bağımsız kontrol yeteneği ile geliştirilen ANKA-S sisteminde, stratejik anlamda Türk Silahlı Kuvvetlerine katma değer ve yetenek sağlanmış olacak. 2016 yılında uçuş testlerine başlanmış ve halihazırda üretim faaliyetleri devam eden ANKA-S İHA' ların özellikleri ise şöyle.


ANKA-S İHA Özellikleri:
Türkiye’nin geliştirdiği en büyük İHA.
Lazer mesafe ölçücü bulunan.
17.5 metre kanat açıklığı.
24 saat uçuş süresi 30,000 ft irtifa ya çıkabiliyor.
200 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesi.
Lazer işaretleyici.
Hem gece Hem 7pm de gündüz şartlarında insan ve araç tespiti yapabiliyor.
Yanlızca Türk Silahlı Kuvvetleri için üretilen ve ihracatı olmayacak ANKA-S İHA' ların en kısa sürede teslim edilmesi bekleniyor.

2 Yorum

  1. adamlar yapmış vallahi teknoloji her geçen zaman içersin'de 1 tık dahada büyüyor tabiki'de bu teknolojinin savaş için kullanılması taraftarı değiliz ama söz konusu ülkemiz halkımız olduğunda kullanmaktan çekinmemeliyiz

Bir cevap yazın