Android BOX Nedir Hangi Cihazlarda Kullanılabilir?

Android TV BOX nedir diye sorulduğunda, televizyonları yeni dönem teknolojileriyle buluşturan bir bağlantı noktasıdır denilebilir. Bu cihazın amacı; canlı tv, film ya da dizi siteleri, google, youtube vb. üstünden paylaşılan her türlü video’yu izlemektir. Kutu şeklinde tasarlanmış bu cihaz, HDMI veya farklı kablolarla bağlanır. Standart televizyonları internetle ve son model teknolojiyle buluşturan bu kutu, onları akıllı sistemlere entegre etmeye yaramaktadır. Bu yüzden de, Android BOX akıllı aleti, televizyonları da akıllı televizyonlara dönüştürür. Günümüzün ek olarak kullanılan, aparatlarından biri olarak bilinmektedir. Android BOX, 4K çözünürlük sistemiyle de desteklendiğinde, ekrandan her iletiyi cam gibi görmenize de fırsat yaratacaktır.

Android BOX Nedir?

Android BOX, üstünde HDMI girişi bulunan, kulaklık girişine sahip, USB girişi ve adaptör bağlantısı da olan teknolojik bir internet bağlantı kutusudur. Amacı, kullanılan TV’leri dönemin sistemiyle uyumlu hale getirmektir. Bu yüzden, televizyonlarda böyle bir kablo varsa, onları kolaylıkla Android BOX’a bağlayabilmeniz mümkündür. Oldukça küçük ve ergonomik boyutlarda olan bu cihaz, genellikle siyah renktedir ve her yere taşınabilmektedir. Bu anlamda, kutunuzu evinizde kullanabileceğiniz gibi, yazlık mekânlara da rahatça götürebilirsiniz.

TV BOX, sadece televizyon kanallarını göstermekle kalmayıp, aynı zamanda sizi sosyal medyayla da buluşturacak platformlarla da bağlantı kurmaktadır. Bu anlamda, TV’nizi facabook, instagram, twitter, tiktok vb. birçok alana da anında bağlayabilir. Böylelikle, internetteki akışı geniş ekranda izleme olanağına da sahip olursunuz. Android TV BOX’ın kendi uzaktan kumandası da vardır. Onunla birlikte, kablosuz klavyeyle, uzaktan kontrollü mouse’la kontrol edilebilmektedir.

Android BOX’un Özellikleri Nelerdir?

Smart TV’ye sahip olma imkânı bulunmayanların, TV’lerini akıllı sistemle buluşturan Android BOX’ın kimi nitelikleri dikkat çekmektedir. Android BOX’ın temel özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabilmemiz mümkündür:

 • Netflix, Exxen, Blu TV, Puhu TV, Digitürk gibi günümüz teknolojisini temsil eden dijital internet televizyonlarını takip etme olasılığı sağlamaktadır.
 • Playstation oyunlarına ya da benzeri internet oyunlarına da bu sistem üstünden bağlanmanıza olanak yaratır.
 • Chrome, Firefox, Opera, Explorer gibi birçok tarayıcıyı rahatlıkla kullanmanızı sağlar.
 • Televizyonunuzda playlist yaratıp, oradaki müzikleri dinlemenizi; seçtiğiniz dizileri, filmleri netlikle izlemenizi sağlar. Bu yönde, Spotify gibi müzik aplikasyonlarına da kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Android işletim sistemine sahip bir telefonun yapabileceği birçok özelliği onun aracılığıyla da yapabilmenizin yollarını açar.
 • Android Box kutunuza USB de takabilmek uygundur. Böylelikle, o bellekte taşıdığınız her şeyi de geniş ekrana yansıtma imkânına sahip olabilirsiniz.
 • Google Playstore üstünden herhangi bir aplikasyonu da onun aracılığıyla indirebilirsiniz.

Android BOX, 21. yüzyılın önemli teknolojik aparatlarından biridir. Keza, geçmiş dönemin klasik televizyonlarını çağdaş dinamik birer kullanım cihazlarına dönüştürür. Bu anlamda, yeni bir televizyon almaktan ziyade, eski televizyonunuzun HDMI çıkışı kapsamında, yeni bir yapılanma yaratmanıza da alan açmaktadır. Bu kutu, telefon ekranınızı da istediğiniz biçimde, olduğu gibi televizyonun ekranına yansıtır.

Android BOX Hangi Cihazlarda Kullanılabilir?

Tv Box her televizyona olur mu, en önemli soruların başında gelmektedir. Nitekim, Android BOX da bir nevi ekransız tablet ya da ekransız telefon olarak geçmektedir. O yönde, nasıl ki telefonun ve tabletin işlem kapasitesi ve özellikleri bizi ilgilendiriyorsa, Android BOX’ınki de bizi ilgilendirmelidir. Çünkü, bu cihaz her televizyonla da bire bir uyumlanamaz.

Cihazın RAM hafıza kapasitesinin de büyüklüğü önem arz etmektedir. 2 GB olan versiyonları bulunsa da; yine de, ortalama 4 GB RAM hafızasından aşağısı pek tercih edilmemelidir. Bu kutu vasıtasıyla, fotoğrafları ve belgeleri saklama, bazı programları indirme ve kaydetme işlemi yapacaksanız, 16 GB RAM ve 32 GB RAM dahili hafıza kullanmanız da daha uygun bir veri tabanı oluşturacaktır.

Android BOX’ın ses sistemine de katkısı kontrol edilmelidir. Bu kutunun ses sistemi, 5.1 şeklinde belirtilmektedir. Ayrıca, yazılım anlamında da KODI geliştiricilerin de android kutularında güncellenmesi gerekmektedir. Bu yönde, Kodi.tv üstünden ve Playstore’dan da onu indirmeniz önemlidir.

Bu cihaz asla bir uydu alıcısı şeklinde görülmemelidir. Sadece, internet üstünden yapılabilen işlemleri devreye sokmaya olanak sağlar. Bu sebeple, Android BOX, smart olmasa bile HDMI soket girişi olan televizyonlara bağlantı sağlayabilir. Bu cihazlarda hızlı, fiber, limitsiz internet kullanımının da bulunması tavsiye edilmektedir. Çünkü, televizyonunuzdan internete girilmektedir.

Android BOX Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Android BOX televizyon kutularında en önemli konu, cihazın işlemcisidir. İki farklı işlemciden birini seçmeniz olasıdır. Birinci işlemci olan Amlogic ısınma yapmaksızın, oldukça hızlı çalışır. Bunun internete bağlanma hız algısı çok yüksektir. Bir diğer işlemci olan Rockchip ise, Amlogic’e göre biraz daha aığr çalışır ve daha fazla ısınmaktadır.  Android BOX üstüne çıkarılan çeşitli markalar bulunmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibi geçmektedir. Onların içinden kendi televizyon sisteminize ve kullanım alanlarınıza göre seçim yapmanız olasıdır:

 • Nvidia Shield TV
 • Minix NEO TV
 • EZ-Stream
 • Amazon Fire Stick TV
 • Q-Box, Roku
 • X96, Yoka, Dolamee
 • Apple TV Box
 • Xiaomi Mi Android Box
 • H96
 • Matricom G-Box
 • Zidoo, Scishion

Android BOX Fiyatı Ne Kadardır?

Tv Box ne kadar diye sorulduğunda, markasına göre fiyat farkı çıktığını belirtsek de, ortalama olarak bunun 500-800 TL. arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Ayrıca, kredi kartına taksit imkânlarının bulunduğunun da altı çizilirse, peşin fiyatlarda da kimi indirimler uygulandığı görülebilmektedir. Bununla birlikte, fırsat ürünleri kapsamında, bazı sitelerde de Android BOX (tv kutusu) satıldığı göze çarpabilmektedir. Android  BOX, dünyayla entegrasyonunuzu sağlayan ve geniş imkânlar yaratan, işlevsel bir alettir.

Bir cevap yazın