Âmene'r-Rasûlü Arapça Okunuşu ve Türkçe Meali, Âmene'r-Rasûlü Hakkında Hadis ve Havâs

Âmene'r-Rasûlü

Bakara Sûresi 285-286. Âyetleri

Âmene'r-Rasûlü Arapça Okunuşu

Bakara Sûresi 285. Ayet

Bismillahirrahmanirrahim

اٰمَنَ الرَّسُولُ بِمَٓا اُنْزِلَ اِلَيْهِ مِنْ رَبِّه۪ وَالْمُؤْمِنُونَۜ كُلٌّ اٰمَنَ بِاللّٰهِ وَمَلٰٓئِكَتِه۪ وَكُتُبِه۪ وَرُسُلِه۪ۜ لَا نُفَرِّقُ بَيْنَ اَحَدٍ مِنْ رُسُلِه۪۠ وَقَالُوا سَمِعْنَا وَاَطَعْنَا غُفْرَانَكَ رَبَّنَا وَاِلَيْكَ الْمَص۪يرُ

﴿٢٨٥﴾

Bakara Sûresi 286. Ayet

لَا يُكَلِّفُ اللّٰهُ نَفْساً اِلَّا وُسْعَهَاۜ لَهَا مَا كَسَبَتْ وَعَلَيْهَا مَا اكْتَسَبَتْۜ رَبَّنَا لَا تُؤَاخِذْنَٓا اِنْ نَس۪ينَٓا اَوْ اَخْطَأْنَاۚ رَبَّنَا وَلَا تَحْمِلْ عَلَيْنَٓا اِصْراً كَمَا حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذ۪ينَ مِنْ قَبْلِنَاۚ رَبَّنَا وَلَا تُحَمِّلْنَا مَا لَا طَاقَةَ لَنَا بِه۪ۚ وَاعْفُ عَنَّا۠ وَاغْفِرْ لَنَا۠ وَارْحَمْنَا۠ اَنْتَ مَوْلٰينَا فَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِر۪ينَ

﴿٢٨٦﴾

Âmene'r-Rasûlü Türkçe Meali

"Peygamber, Rabbinden kendisine indirilene iman etti mü'minler de. Her biri, "Allah'a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine: " Peygamberlerinden hiçbirinin arasını ayırmayız diye" iman ettiler ve şöyle dediler: Duyduk ve itaat ettik; Ey Rabbimiz, bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır."
Bakara-285

"Allah hiç kimseye gücünün yetmeyeceği bir yükü yüklemez. Herkesin kazandığı lehine, yüklendiği aleyhinedir. "Ey Rabbimiz, eğer unuttuk ve kasdımız olmayarak yaptıksa bizi hesaba çekme! Ey Rabbimiz, bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz, bize gücümüzün yetmeyeceği yükü de yükleme ve günahlarımızı affet, bizi bağışla ve bize merhamet et, Sen bizim Mevlamızsın, kâfir kavimlere karşı yardım et bize."
Bakara-286

Âmene'r-Rasûlü Hakkında Hadis

Resûlüllah (s.a.v) Efendimiz şöyle buyurmuştur:

"Her kim bir gecede Bakara Sûresi'nin sonundan iki âyet-i kerîme okursa, (o iki ayet-i kerimeyi okumak) ona (gece yapacağı ibadetler yerine de, şeytanın ve âfetlerin şerrinden muhâfaza olmak için de) kifâyet ederler."

Âmene'r-Rasûlü Hakkında Bâzı Havâs

Birçok Hayra Nâil Olmak İçin

Âmene'r-Rasûlü Okumak

1) Âmene'r-Rasûlü'yü sabah akşam okumaya devâm eden kişi sıkıntılardan kurtulur, borcunu ödemeye muvaffak olur, zâlimlerin şerrinden korunur, düşmanına gâlip gelir, beklemediği bir yerden rızıklandırılır ve o kişi yakînî îmân mertebesine nâil olur.
(Muhammed ibnü Ahmed et-Temîmî, Havâssu'l-Kur'âni'l-'Azîm, Süleymâniye Kütüphânesi, Servili, rakam:227, verak:16b)

2) Her kim Âmene'r-Rasûlü'yü misk, zâferan (safran) ve gül suyu karışımından yapılan bir mürekkeple porselen bir tabağa yazıp üzerine güneş yüzü görmemiş bir kuyu suyundan dökerek yazı bozulduktan sonra bu sudan aç karnına içerse, o kişi kötülüklerden muhâfaza olur ve içinde bir rahatlama hissi oluşur.
( Muhammed ibnü Ahmed et-Temîmî, Havâssu'l-Kur'âni'l-'Azîm, Süleymâniye Kütüphânesi, Servili, rakam:227, verak:16a)

Selâm ve Dua ile Kalın...


Bir cevap yazın