Amazon Nehri Nerededir? Amazon Nehri'nin Özellikleri Nelerdir?

Amazon Nehrinin Konumu Nasıldır?

Amazon Nehri, Güney Amerika'da bulunur ve dünyanın en büyük ikinci nehridir. Büyüklüğü nedeniyle (Nehir Denizi) olarak adlandırılır ve yaklaşık 6400 kilometrelik mesafedeki birkaç ülkeyi geçer ve geçtiği ülkeler Peru, Guyana, Kolombiya, Ekvador, Brezilya, Venezuela, Bolivya, Amazon Nehri'nin ana kesimi, dünyanın en çeşitli yerlerinden biri olan yoğun yağmur ormanlarından geçmektedir ve nehir, 3000'den fazla farklı balık türünü içermektedir ve Kara Cayman, Amazon Nehri yunusları ve Amazon Nehri'nin koyunları bulunmaktadır. Nüfusu 1,7 milyondan fazla olan, en büyükleri Brezilya'daki Manaus şehri olan nehrin kıyısında yoğun nüfuslu bazı şehirler ortaya çıkmıştır. Amazon nehri hangi ülkededir? Amazon nehrinin uzunluğu ne kadardır? Dünyanın en büyük nehri neresidir? 

Amazon Nehrinin Önemi Nedir?

Amazon Nehri'nin suyu, dünyanın tatlı suyunun% 20'sini oluşturuyor ve çoğu hasat için toplanan ve tüketilen yaklaşık 3.000 balık türünü içeriyor. FAO'ya göre, bazı türler akvaryum dekorasyonunda kullanılıyor. Amazon'un Brezilya tarafında, 168.000'den fazla iş imkanı bulunan ve Bolivya, Kolombiya, Ekvador ve Peru, kalkınmayı teşvik etmek için sınırları içinde ve arasında ticareti kolaylaştırmak için ulaştırma sistemleri kurdu. Amazon Nehri, çeşitli nadir bitki ve hayvanları keşfetmek için çok sayıda turist, araştırmacı ve film yapımcısı tarafından ziyaret edilmektedir. Nehir boyunca hidroelektrik barajları da geliştirilmiştir.

Amazon'da Kimler Yaşıyor?

Amazon havzası bir zamanlar çeşitli Hint medeniyetlerinden küçük kabilelerin yaşadığı yerlerdi. Bu kabileler büyük ve küçük hayvanları avlamaya ve tarımla birlikte yabani meyveler, kuruyemişler toplamaya dayanıyorlardı. 1990'ların başında, Hindistan'daki Amazon havzası nüfusu yaklaşık 600.000 idi.

 

Bir cevap yazın