Altında ayar nedir? Sahte altın nasıl anlaşılır?

Altında ayar kavramı altının saflık derecesi göstermek için kullanılır. Kuyumculuk dilinde ise milyem ile ifade edilir.  Milyem, altından yapılan ürünün içindeki altının binde oranına denir. Hepimizin en çok duyduğu 24 ayar altın ise 1000 (bin) milyem’dir. Yani has altındır. Altın saf olarak 24 ayardır fakat takı amacıyla kullanılan altınlar 24 ayar değildir. Çünkü 24 ayar has altın yumuşak olduğu için işlenmesi ve şeklini koruyabilmesi zordur. Bunun için saf altının içine gümüş, bakır ya da beyaz olması için nikel katılarak ayarları düşürülür. Böylece işlenmesi şekil vermesi daha kolay bir hale gelir. Uluslararası piyasalarda ayar yerine kırat kavramı kullanılır.

1 gram, 24 ayar saf altın 995 milyemdir. 14 ayar altın 585 milyem, 18 ayar altın ise 750 milyemdir. Bir örnekle açıklamak gerekirse bir bileziğin 24’te 14’ü altın geri kalanı yani 10’u gümüşse o bilezik 14 ayardır.

Yatırım olarak altın alacalar has altın ve devletin resmi kurumu darphane tarafından basılan cumhuriyet altınını (Cumhuriyet altını 22 ayardır.) tercih edebilirler. Takılarda işçilik fazla olduğu için alırken yüksek satarken düşük satma ihtimali oldukça yüksek. Ancak hem takı hem de yatırım amaçlı altın almak isteyenler işçiliği en az 22 ayar bilezikleri almaları önerilir.

Altının sahtesi nasıl anlaşılır?

Altının sahtesini tüketicilerin anlaması oldukça güçtür. Ancak onu bilinçli kuyumcular anlayabilir. Altının sahtesini anlamak zor olduğu için markalı ya da bilindik kuyumculardan almak gerekiyor. Ancak tabii yine de sizlere bir fikir olması açısından altının sahte olup olmadığını anlama yöntemlerinden birkaçından bahsetmekte fayda var. Altın diğer elementlerle etkileşime kolay kolay girmez. Bu nedenle kararmaz ya da paslanmaz. Eğer kararmış bir altın varsa yukarıda bahsettiğimiz gibi ayarı oldukça düşürülmüş bir altın ya da sahte bir altındır. Ayrıca altın manyetik değildir ve mıknatısla yaklaşıldığı zaman herhangi bir çekim oluşturmaz. Altının özgül ağırlığı yüksektir. Elinize aldığınızda bir dolgunluk hissi verir. Sahtelerde ise bu farklıdır ve has altın tok bir ses verirken sahte altın tiz bir ses çıkarır. Tüm bunların yanında altının ayarı üzerine damgalanır. Damgalı ürünlerin sahte olması çok düşüktür.

Bilgilendiren: Sahra Kuyumculuk

Bir cevap yazın