Altına yatırımın kazançlı yolları nelerdir?

Son zamanların en çok kazandıran yatırım türü altına yapılan yatırım oldu. Eskiden daha uzun vadeli bir yatırım şekli olan altın artık hızlı yükselişi ile kısa vade de iyi miktarlar kazanmak isteyen yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Büyük küçük yatırımcılar parasının değerini korumak için en güvenli yatırım aracı olarak gördükleri altına yöneliyorlar. Özellikle gram altının son 5 yıldaki seyri her tipten yatırımcıyı cezbetmeye yetiyor. Mesela, 5 Ocak 2015'te gram altın 88,5 tl üzerinden işlem görüyordu. Şu an ise 390 liranın üzerinde seyrederek tarihin en yüksek seviyelerini görmüş durumda. Sizin için altının son beş yıldaki seyrini bir tablo haline getirdik.

Peki, altına nasıl yatırım yapacağız? Altına hangi şekillerde yatırım yapılabilir? Altına yatırım yolları nelerdir?

ALTIN HESABI

Hemen hemen bütün mevduat bankaları ve katılım bankaları müşterilerinden hesap işletim ücreti kesmeden vadeli altın hesabı kullanma imkanı sunuyor. Bu hesaplarda genellikle gram altından işlem yapılıyor. Bazı bankalar ise hesap açımında 100 gram altın şartı bulunduruyor. Ancak altın fiyatlarının hızla yükselmesi ve insanların altına yatırıma yönelmesi bu bankaların şartları azaltmasını sağladı. Hesaplara bir ay, üç ay, altı ay ve bir yıl gibi vade seçenekleri var. Ayrıca bankalar altın hesaplarına az da olsa faiz uyguluyor. Alım satım arasındaki makasın dar olduğu güvenilir bir bankayı seçerek kârınızı eritmeden kazanabilirsiniz.

ALTIN CARİ HESABI

Vadesiz olarak açılan bir hesaptır. Altınları fiziki olarak biriktirmenizi sağlar. İstediğiniz zaman altın alım satımı yapabilirsiniz.

ALTIN KATILIM HESABI

Altına faizsiz getiri sağlayan bir hesap türü. Müşterilerine hem tasarruf etme hem de
faizsiz kazanç elde etme imkânı sunuyor. Bu hesapta yatırılan her gram altından elde edilen kâr para olarak değil de altın olarak işlem görür. Yani kısaca anlatmak gerekirse bu hesap türü altına altın katma hesabıdır.

BİRİKİMLİ ALTIN HESABI

Küçük birikiminiz mi var ve uzun vadeli yatırım mı yapmak istiyorsunuz o zaman bu hesap türü tam size göre. Birikimli altın hesabı küçük miktardaki birikimlerle uzun vadeli yatırım yapmak isteyenlere yönelik bir hizmet sunuyor. En az 1 (bir)  ya da 3 (üç) yıl en fazla ise 10 (on) yıl vadeli olarak açılabiliyor. Hesabı açabilmek için bankalar farklı miktarlar uygulasa da genel olarak 10 gram altın olarak belirlenmiş. Tabii bu hesaplara aylık veya üç aylık periyotlarda yatırım yapmak gerekiyor.

ALTIN TOPLAMA GÜNLERİ

Son yılların modası. Sık sık reklamlarda görüyoruz. "Bankamız tarafından altın gününe davetlisiniz" türü reklamlar... Neredeyse tüm bankalar son yıllarda yastık altındaki altınları toplamaya başladı. Çeyrek, Yarım, Cumhuriyet Altını veya kolye, bilezik, yüzük fark etmeden müşterileri şubeye davet ederek toplanan değişik ayarlardaki altınlar 24 ayar karşılığı hesaplanıp açılan altın hesabına aktarılıyor. Bazı bankalar 10 gram gibi alt limitler uyguluyor. Hesap ücreti ise alınmıyor. Altın toplama günlerinin avantajı altınınızın değer kaybetmesini, çalınmasını ya da kaybolmasını engeller. Üstelik istediğiniz zaman yatırama dönüştürme fırsatı sunar.

ALTIN FON

Tamamen fiziki altın alım satım işlemidir. Kuyumcudan alınan altının bir nevi internet üzerinden yapılmasını sağlar. Altın tl cinsine göre kâr getirir. Anapara korumalı fonlara göre daha risklidir ve herhangi bir vadesi yoktur. Fon yönetim ücreti kesilir. Ayrıca son yıllarda en çok kazandıran yatırım şeklidir. Fon toplam değerinin en az yüzde 80'i, devamlı olarak borsada işlem gören altın ve altına dayalı sermaye piyasası araçları ile altına dayalı mevduat ve katılma hesaplarına yatırılıyor.

ALTIN TAHVİL / ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASI

Hazine'nin ihraç ettiği altın tahvil / Altına Dayalı Kira Sertifikası'nın en büyük avantajı stopajının yüzde sıfır olmasıdır. Bu üründe nasıl ki yastık altındaki altınlar piyasada satılarak nakde çevrilebiliyorsa vatandaş dilediği zaman Altın Tahvili / Altına Dayalı Kira Sertifıkasını Ziraat Bankası'na satarak ihtiyaç duyduğu nakit paraya ulaşabiliyor. Yatırımcı vade sonunda, karnesi tarafından üretilen "1 kg'lık 995/1000 saflıkta külçe altın" yahut darphane tarafından üretilen "Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını" alma imakanına da sahip. Burada amaç yastık altındaki fiziki altınları ekonomiye katmaktır. Altın Tahvili / Altına Dayalı Kira Sertifikası alacak müşteriler, yastık altında duran altınlarını kayıp çalınma riski olmadan, devlet güvencesinde yatırıma dönüştürebilirler.

ALTIN DEPO HESABI

Özel Cari Hesap olarak açabileceğiniz Altın Depo Hesabı ile birikimlerinizi fiziksel altın olarak değerlendirebilir, istediğiniz zaman masrafsız altın alım satımı yapabilir ya da şube üzerinden çekilebilir.

1 Yorum

  1. Altın toplama günlerini pek önermiyorum özellikle çeyrek vs gibi ziynetlerinizi,reşat hamit gibi osmanlı altınlarınızı işçiliksiz değerliyorlar. Ayrıca takılardaki taş tel vs gibi etkenleri de biraz fazla düştüklerini gördüm.

Bir cevap yazın