Altın neden değerli? İnsanlar neden para birimi olarak onu seçti?

Bu elementlerin kullanışlılığı ile ilgili bi durum. Mesela kimya derslerinden hatırladığımız ve elementlerin sınıflandırılması için geliştirilmiş periyodik tabloyu gözünüzün önüne getirmeye çalışın... Ya da biz yardımcı olalım 🙂

Tablodaki elementlerin hepsinin bambaşka bir işlevi ve değeri var. Ancak altının neden değerli olduğunu ya da insanların para birimi olarak neden altını tercih ettiğini anlamak hiç de zor değil. Elementlerin bir çoğu gaz, bir çoğu civa, brom ya da arsenik gibi zehirli bir kısmı da radyoaktif... Bunların hiçbirinin günlük hayatta alışveriş için uygun olması veya takı - süs eşyası olarak değerlendirilmesi mümkün değil.

Geriye kalan geçiş metallerinin hepsi kullanım alanlarına göre farklı değerleri var. Mesela zirkonyum, titanyum, platinyum oldukça değerli elementler. Ve diğer maddelerle kolay tepkimeye girmemeleri onları durağan ve değerli kılıyor. Ancak eritilmesi şekil verilmesi oldukça zor. Çok nadir bulunuyor olmaları da para birimi olarak tercih edilmemelerinin nedeni. Çünkü bir şeyin para birimi olarak kullanılması için yeterli miktarda da olması gerekiyor.

Altın ve gümüşte ise durum tam istenilen gibi hem kolay şekil almaları hem doğada yeteri kadar bulunmaları, renkleri ve gösterişleri onları diğerlerinden farklı kılıyor. Bozuk para ya da takı haline getirilmeleri kolay. Fakat gümüş çok çabuk kararıyor. Altının gümüşe göre diğer elementlerle daha zor tepkimeye girmesi, paslanmaması, kararmaması ve parlak sarı bir renge sahip olması onu daha değerli kılıyor. Bu nedenle altın periyodik tabloda latince "ışıldayan parlayan" anlamına gelen Aurum kelimesinden temel alınarak AU olarak sembolize ediliyor.

İşte altın tüm bu sebeplerden dolayı insanlık tarafından değer gördü ve para birimi olarak tercih edildi.

2 Yorum

  1. Altın hiçbir zaman değer kaybetmez. En mantıklı yatırım, altına yapılan yatırımdır. Bu devirde herkesin yastık altında birkaç altın bulundurması şart gerçekten fakat dolandırıcılara karşı çok uyanık olmak gerek, en akıllı, profesör geçinen adamlar bile bu kişilere kanabiliyor.

  2. İyi ki böyle bir maden var geçmişte alıp sakladığım altınları kaç katına geri bozdum 😀 Piyasayı iyi gözlemleyip işini iyi bilenlerin para birimi.

Bir cevap yazın