Altın alımlarında valör uygulanacak! Valör ne demek?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, (BDDK) "Yarından itibaren 100 gram ve üzeri altın alımına 1 gün valör uygulanacak" açıklaması yaptı.

BDDK'nın açıklamasında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 21 Mayıs 2020 tarih ve 9033 sayılı kararı ile finansal piyasaların istikrarlı işleyişine ve kredi sisteminin etkin çalışmasına katkıda bulunulmasını teminen yarından itibaren gerçek ve tüzel kişilerin günlük 100 gram ve üzerinde altın alım işlemlerinde, altının ilgilinin hesabına aktarılmasının ve/veya kullanıma açılmasının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesine karar verildiği duyuruldu.

Peki, valör nedir?

BDDK'nın 100 gram ve üzeri alımlara valör uygulanacağını açıklaması üzerine valör ne demek merak edildi. Valör, Fransızca "valeur" kelimesinden dilimize geçmiş bir terimdir. Bankacılıkta, faizin fiili olarak hesabına esas alınan tarihe valör denir. Daha açık anlatımla bankaya yatırılan paraya uygulanacak faizin fiilen yürütülmeye başlandığı tarihtir. Yani paranın bankaca fiilen edildiği tarihi izleyen ilk gündür.

BDDK'nın açıkladığı 100 gram altın alımında uygulanacak valör ne anlama geliyor? Bu şu demek: gün içerisinde alınan tek kalemde 100 gram altın  (alınan kurdan) ertesi gün hesaba geçecek.

Ekbilgi: 100 gram ve üzeri altın alımında uygulanacak olan valör günlüktür. Yani gün içerisinde alınan parça parça altınların 100 grama ulaşması halinde de valör uygulanacaktır.

1 Yorum

  1. Bu sıralar altın gerçekten rekor fiyatlarını görüyor . Herkesin altına ilgi duyduğu bir zamanda yararlı bir paylaşım olmuş.

Bir cevap yazın