Aloe vera nedir? Aloe vera faydaları nelerdir?

Aloe vera şimdilerde neredeyse her evde süs bitkisi olarak bulunuyor. Estetik görünümü ile evlerimizi güzelleştiriyor. Yeşil kılıcı andıran aloe vera gerçekten bir savaşçı ilan edilebilir. Evinizin yeni savaşçısı aloe veranın sizi nelerden koruduğunu öğrenmek için doğru yerdesiniz. 

Aloe vera nedir?  

Bilimsel adı aloe vera ancak "tıbbi sarısabır" adı ile de bilinir. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz kullanımın alanı oldukça geniş olan aloe vera Kızılderililer tarafından ise ‘cennetin sihirli değneği (cennetin asası)’ olarak adlandırılmış.  

'Tıbbi sarısabır' bitkisi Roma, Çin, Hint, İskender (Helen) ve Mısır uygarlıklarının göz bebeği olmuştur. Geçmişten bugüne insanlığa en yararlı olan bitkilerden biridir.

Aloe vera bitkisinin en iyi yetiştiği coğrafyalardan biri de Anadolu’nun sıcak bölgeleridir. Ana vatanı Arap Yarımadası, Madagaskar Adası ve Güney Afrika’dır. 300 kadar tür ve 4500 kadar çeşidi vardır.

Aloe Barbadensis’ türü Anadolu’da daha sık yetiştirilmiştir. Aloe Barbadensis türü diğer türler arasında en iyi ve şifalı olan olarak bilinir. 

Birçok uygarlıkta şifa bulmak için kullanılan tıbbi sarısabır bitkisi öylesine benimsenmiştir ki Eski Mısır Uygarlığında güzellik iksiri olarak kullanmış ve bu bitki ölümsüzlük bitkisi veya sonsuzluk bitkisi olarak adlandırılmıştır. Çoğu bölgede de ölümsüzlük bitkisi olarak anılır.  

Aloe vera hakkında en çok bilinen yanlış bu bitkinin bir kaktüs çeşidi olduğu ve kaktüs ailesinden sanılmasıdır. Aloe vera sanıldığının aksine Zambakgiller familyasındandır. Boyları 5 cm 9-10 metre arasında değişmektedir. Sıcak, ılık iklimlerin bol güneşli yerlerinde yetişirler.  Aloe vera yaprakları %96 sudan oluşur. 

İlaç bitkisi olarak da bilinen aloe vera, ilaç, gıda ve kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Aloe vera jel ve lateksi üretmektedir. Bu iki madde ilaç yapımında kullanılır.

Doğal nemlendirici  olan bu bitki nemlendirici, tıraş losyonu, sabun, şampuan, tonik, saç kremi, maske, güneş kremi vb kozmetik ürünlerinde yaygın olarak kullanılır. Gıda sektöründe ise koruyucu madde, yoğurt ve içecek ürünlerinde kullanılmaktadır. Günümüzde ‘Aloe Juice’ yani Aloeli meyve suyu olarak üretimi vardır ve oldukça popüler bir içecek haline gelmiştir. 

Aloe veranın etli yapraklarının kullanılan iki kısmı vardır. Yaprakların içerisinde bulanan yarı saydam jel ve yaprağın dışındaki sarı aloe latekstir. Aloe vera jeli yaygın olarak yanık, yara, mide rahatsızlıkları ve cilt tedavisinde kullanılır. Aloe lateks ise müshil olarak kullanılır.  

Aloe verada kalsiyum, manganez, magnezyum, potasyum, bakır, selenyum, krom, sodyum ve çinko gibi mineraller bulunur.

Alkalin fosfatazkarboksipeptidazkatalazselülaz, amilaz, bradikinazlipaz ve peroksidaz gibi sekiz enzim içerir. 

Aloe vera; A, C ve E vitaminleri, B1, B2, B3, B6 ve B12 vitamini, folik asit ve kolin içerir. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu 22 amino asidin 20 tanesi ve 8 asal amino asidin 8 tanesini bulundurduğu bilinmektedir. 

Aloe vera 75’den fazla potansiyel olarak aktif bileşen içerir.  

Aloe Veranın Faydaları Nelerdir 

 • Ciltte oluşan renk tonu farklılıklarını hafifletir hatta düzenli kullanım ile zamanla yok olmasını sağlar.  
 • Ağız ülserini tedavi eder.  
 • Yağlı ciltlerde sebum üretimini kontrol altına alır ve cildi yağlı ve parlak görüntüsünden kurtarır.  
 • Doğal bir nemlendiricidir. El, yüz ve boyun bölgelerini doğru nemlendirmede olumlu sonuçlar verir.  
 • Yaşlanma karşıtıdır ve kırışıkları azaltır. Kırışıklık oluşumunu engeller.  
 • Sinek, böcek ısırıklarının neden olduğu kaşıntıyı yok eder. Isırılan bölgede bakteri üretimini durdurur. Cildi ferahlatır.  
 • Saç diplerine uygulandığında kepek sorununu ortadan kaldırır.  
 • Saça uygulanan aloe vera jeli saçı besler ve parlatır.  
 • Alerjiden kaynaklanan kaşıntıya iyi gelir. Derideki oksijen miktarını ve doku sentezini arttırır.  
 • İçeriğinde bulunan salisilik asit sayesinde ağrı kesici olarak kullanılır.  
 • Bağırsak mantarını önler ve bağırsak rahatsızlıklarını tedavi eder.  
 • Sivilceleri kurutur, yeni sivilce oluşumunu engeller.  
 • Kan akışını hızlandırır, damar tıkanıklığını önler. Kalp ve damar sağlığına iyi gelir.  
 • Sedef ve egzama hastalıklarında olumlu etkiye sahiptir.  
 • Kolesterol değerlerini dengede tuttuğu bilinir.  
 • Kan şekeri seviyesini düşürür. Diyabet hastalığına iyi gelir.  
 • Güneş yanığına faydalıdır. Cilt yanıklarını hızla tedavi eder.  
 • İltihaplanmayı azaltır. 
 • Kolon kanserinden korur.  
 • Kuru ciltlerde yaşanan kaşıntı, dökülme ve kızarıklık problemlerini iyileştirir.  
 • Sindirim sistemini kuvvetlendirir. Mide rahatsızlıklarını en aza indirmeye yardımcı olur. Reflü hastalığının semptomlarını azaltır.  
 • Diş ve diş eti hastalıklarının iyileşmesine fayda sağlar. Diş eti kanaması ve diş eti şişliklerini tedavi eder. Dişte oluşan plağı azaltır.   
 • Sinir sistemine iyi gelir. Uykusuzluk problemini en aza indirir.  
 • Kabızlık sorununu tedavi eder.   
 • Uçuk tedavisinde kullanılır.   

Aloe vera evde yetiştirilir mi? Aloe vera bitkisinin bakımı nasıl olur? 

Aloe vera bitkisini evde yetiştirmek mümkündür. İlkbahar ve yaz aylarında dikildiği takdirde olumlu sonuçlar alırsınız. Toprağının yumuşak olmasına dikkat edilmelidir. Ama asla çamurlu yapıya sahip toprak kullanılmamalıdır.

Toprağınız yeterli minerale sahip değilse yılda bir kere gübre ekleyebilirsiniz. Aloe vera bitkisi kışın suya ihtiyaç duymaz. 10 günde bir sulayabilirsiniz.

Yaz aylarında düzenli fakat fazla olmayacak şekilde sulamaya özen gösteriniz. Haftada 2-3 kere sulayabilirsiniz. Aloe vera bitkisini güneşli bir odada yetiştirin fakat uzun süreli direkt güneş ile temasından kaçının. Aloe vera devamlı yeni filizler verir. Bu filizleri başka saksılara aktarın bitkiniz saksıda rahat yer edinsin.

Aloe vera soğuk havadan etkilenir bu nedenle 10-18 derece arası soğuklukta çok bulunmamalı. Aloe vera bitkisini kullanmanız için herhangi bir boy ölçüsü yoktur. İhtiyaciniza göre istediğiniz boydayken kullanabilirsiniz.

Aloe vera suyu içilir mi? Nasıl aloe vera suyu elde edilir?  

Aloe vera suyu yaprağından elde edilir. İçme suyuna ya da dilediğiniz içeceğin içine ilave ederek tüketebilirsiniz.

Yanlış ve fazla tüketiminde müshil etkisi nedeniyle ishale neden olabilir. Bu nedenle yarım çay bardağından fazla tüketilmemesi önerilir. Piyasada hazır aloe vera suyu satışı bulunmaktadır. Güvenilir olması çok önemlidir. Organik bir aloe vera suyu satın almanız gerekir.

Peki, evde aloe vera suyu üretilebilir mi? Elbette bu ihtimalde mevcut.

Aloe vera suyu tarifi:  

Aloe verayı bir bıçak yardımıyla kesin. Aloe vera jelini kaşık yardımıyla sıyırın. Bir kaba aktarın ve su ekleyin. 1 aloe vera yaprağı kullanıyorsanız yarım su bardağı su ekleyin. 

Aloe vera yaprağınızın büyüklüğüne ve jel miktarına göre suyu göz kararı ekleyebilirsiniz. Bu işlemi daha kontrollü yapmak için su miktarını önce az tutun kıvamına göre dilediğinizce su ekleyebilirsiniz.

Daha sonra bir blender ile iyice çırpın. Pürüzsüz bir aloe vera suyu için mutfak robotunu da tercih edebilirsiniz. Elde ettiğiniz suyun tadını beğenmezseniz içmenize yardımcı olması için limon ya da bal ekleyerek tüketebilirsiniz.  

Çoğu kişi tarafından bu tarif bilinse de benim tercih ettiğim bir yöntem daha var. Dilerseniz siz de bu yöntemi kullanabilirsiniz. Her iki tarifte de elde edeceğiniz ürün organik aloe vera suyudur. 

Aloe vera suyu tarifi (yazar önerisi):  

Öncelikle bir tencereye sıcak su ekliyorum. Daha sonra o tencerenin içerisine tam oturacak bir kap seçiyorum. 1 adet aloe vera yaprağını dikenli kısımları incecik almak şartıyla bir bıçak yardımıyla kesiyorum, dış kabuğu dahil olmak üzere küçük parçalara bölüyorum.

Seçtiğim kabın içerisine ekliyorum. Aloe veranın içerisindeki jelin iyice yumuşamasını bekliyorum hatta neredeyse kabuğundan ayrılacak kıvama geldiğinde ocaktan alıyorum. İçerisindeki kabukları çıkarıyorum ve göz kararı su ekliyorum. Biraz çırptıktan sonra aloe vera suyu hazır hale geliyor. Bu tarifi tercih etmemin nedeni aloe veranın hiçbir parçasının ziyan olmaması ve tabi birazda alışkanlık haline gelmiş olması.  

DİKKAT: Aloe verayı hamile ve emziren anneler, çocuklar, yaşlılar, böbrek hastaları, mide, bağırsak ve hemoroid rahatsızlığı olanlar kullanmamalıdır. Doktorunuza danışmadan aloe vera tüketmeyin. Aloe vera kullandığınızda vücut dengenizi bozuyorsa mutlaka bir uzmana görünün.  İçeriğinde aloe vera bulunan ilaçları kullanıyorsanız aloe vera tüketimi ve miktarı için doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin.

2 Yorum

 1. Sonunda alaovera yi guzel bir bicimde anlatan bir kisi cok tesekkur ederim aydinlandim 🙂

Bir cevap yazın