Almanya’nın İlk Elektrikli Otoyolu

2012 yılında ilk kez fikrini sunan Siemens eHighway pantograflar yani elektrik hattından elektrik almayı sağlayan parça katener ile yanlızca elektrik enerjisi ile hareket edebilen saatte 90 km hızla, donatılmış hibrit dizel/elektrik kamyonlar yoldaki elektrik hatlarından faydalanacak. Almanya’nın Autobahn’larına yerleştirilen bu sistem daha önce ABD ve İsveç’te kullanılmaya başlanmıştı.

Yarı yarıya daha az enerji tüketen, içten yanmalı motorlara göre iki kat daha etkin şekilde çalışan eHighway (elektrikli otoyol), Kara yolu taşımacılığında yeşil bir çözüm olarak doğa dostu kamyonlarla diğer ülkelerdeki yollarla benzer yöntemi takip ediyor.

6 milyon ton karbondioksit salınımının engellenmesi beklenen ayrıca 100 bin kilometrelik seyahatte, 20 bin Avro’luk tasarruf sağlayan kamyonun yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak Almanya’daki kamyon trafiğinin yüzde 30’u bu şekilde elektrikli hale getirildiğinde büyük ölçüde kar ve rahatlık elde edilmiş olacak.

Frankfurt Havalimanı’ndaki Zeppelinheim/Cargo City Süd geçidi ile Darmstadt/Weiterstadt geçidi arasındaki 10 kilometrelik mesafeye döşenen sistem, ilk kamyon alt yapısı olarak halka sunuldu. Almanya’da Hesse eyaleti tarafından 2017 Ağustosunda Autobahn üzerine elektrikli yol inşa etmekle ne kadar kirliliğin engellendiği ve bu şekilde ne kadar enerji tasarrufu yapıldığı ayrıca da Autobahn’da yol üstü temaslı sistemlerin kullanılabilirliğini göstermiş olacak.

Bir cevap yazın