Almanlar Tek Atomlu Transistör Geliştirdi

Fizikçi Profesör Thomas Schimmel ve Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü'nün (KIT) ekibi, dünyadaki en küçük transistör olan tek atomlu bir transistör geliştirerek elektronik tarihinde bir kilometre taşı gerçekleştirdi. Bu yeni transistörün geliştirilmesinin, elektronik aletlerin kullandığı güç tüketiminde önemli bir düşüşe yol açacağı düşünülmektedir.

Transistörlerin enerji tüketimi, modern dünya ve sonlu enerji kaynakların kullanımı için büyük bir sorun oluşturmaktadır. BT görevlerinin şu anda dünyanın toplam enerji üretiminin yüzde 10'unu tükettiği tahmin ediliyor.

Bu yıl Tek Atom Electronics Merkezi Eş Başkanı olarak atanan Prof Schimmel ürettikleri bu transistör için "Bu kuantum elektroniği elemanı, geleneksel silikon transistörlerden 10,000 kat daha az enerji tüketimini mümkün kılıyor" dedi.

Yeni transistörü tanımlayan KIT blogu, minyatürizasyonun sınırlarına ulaştıklarını söylüyor. İki dakikalık metalik kontakları birleştiren bir jel elektroliti, sadece bir atom genişliğinde bir boşluk içeriyor. Bilim adamları, boşluğu açmak veya kapatmak için küçük bir elektrik darbesi kullanarak tek bir atomu kontrol ediyorlar. KIT ekibi şimdilik tek atomlu transistörün (kullanılan atom gümüş atomu) düşük sıcaklıklarda değil oda sıcaklığında çalıştığını belirtiyor. Kısaca bilgi vermek gerekirse günümüzde tv'den telefona, bilgisayardan arabaya her teknolojik üründe "beyin" görevi gören cpu'lar transistörlerden oluşmaktadır.  Şu anda bilgisayarlarımızdaki cpu ve gpular 9nm boyutunda transistöre kadar küçültülebilmektedir. 9nm boyutunda transistör kaba bir hesapla 400 atoma denk geliyor. Tek atomlu transistör büyük bir ilerleme, seri üretim konusunda da başarılı olursa sadece güneş enerjisiyle aylar boyunca kullanılabilecek cep telefonları gelecekte hayal değil.

Meraklıları için; Bu tek atomlu transistörü detaylandıran Advanced Materials Araştırma Makalesininin tam PDF'sini Wiley Online Library'de bulabilirsiniz.

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

Bir cevap yazın