Alkolün organlara verdiği zarar

Günümüzde her yıl ortalama 3,5 milyon insan alkol kaynaklı nedenlerden dolayı ölüyor. Alkol vücuda alındıktan 3 dakika sonra karaciğerden akciğere, kalpten beyne kadar vücudun tüm organlarında yıkıcı etki oluşturmaya başlıyor. Alkol vücudumuzdaki tüm organlarda hasar bırakıyor. Biz de bu yazımızda, alkol hangi organa nasıl zarar veriyor, onu inceledik.

Alkol vücuda neler yapıyor?

SES

Alkol vücuttaki su miktarını düşürür. Böylece vücut susuz kalır. Vücudun susuz kalması ise seste ve konuşmada olumsuz etki oluşturur. Öksürüklü düşük perdeli kalın bir sese yol açar.

BURUN

Alkol, koku duyusunda azalmaya sebep olur. Burun çevresindeki kılcal damarlarda
kırılma veya patlama nedeniyle burun kanamaları meydana getirir.

AĞIZ

Alkol koku kaybına sebep olduğu gibi tat alma duyusunda da bozulmalara sebep olur. Ayrıca ağız kuruluğuna, ağız kokusuna, ağız içi enfeksiyonlarına ve diş eti hastalıklarına yol açar.

GÖZ

Alkol, beyinden göze giden görme sinirlerine etki eder. Göz bebeğinde sararma ve uyuşmaya sebep olur. Ayrıca görme bozukluklarıyla harra
gözlerde körlüğe kadar gidebilecek tahribata neden olabilir.

BEYİN

Alkol beyin fonksiyonlarını bozar. Kısa dönemde düşünme, karar verme ve hareket
etme yetilerinde bozulmalar görülür.
Uzun vadede ise alkol bunamaya yol açar.

KALP

Alkol tüketmenin kalbe zararları vardır. Bazı söylemlerin (şarap kalbe iyi gelir vb.) bir kadehi bile kalpte ritim bozukluğuna, damar kireçlenmesine ve kalp yetersizliğine
sebep olabilir.

alkolün bir kadehi bile zararlı

MİDE

Alkol, çeşitli mide rahatsızlıklarına ve sindirim bozukluklarına neden olur. Uzun süre tüketilmesi durumunda ise gastrit, ülser ve mide iltihabı gibi rahatsızlıklara yol açar.

KARACİĞER

Alkol karaciğer üzerinde üzerinde toksik etkiye sahiptir ve karaciğer rahatsızlıklarının büyük bir bölümü alkol tüketmekten kaynaklanır. Alkol karaciğer hücrelerinde hasar bırakır. Alkole bağlı karaciğer hastalıkları karaciğer yağlanması, alkole bağlı hepatit ve siroza neden olur.

AKCİĞER

Alkol kullananlarda tüberküloz görülme riski kullanmayanlara göre 28 kat daha fazladır. Sık sık alkole bağlı kusmalar sırasında mide
içeriğinin akciğerlere kaçması nedeniyle
akut akciğer iltihabı oluşabilir.

DAMARLAR

Alkol toksik bir maddedir. Tüketimi devam ettikçe damar sertliği ve damar daralmasına yol açar. Bu durum ise vücuttaki tüm organlarda zarara yol açabilir.

CİLT

Alkol kullanımında damarlarda genişleme görülür; cilde daha fazla kan gelmesine bağlı olarak ciltte kızarıklığa ve şişkinliklere neden olur. Ciltte kalıcı kızarıklığa da sebep olabilir.

ÜREME

Alkol hem erkek hem de kadında üreme sisteminde bozukluklara yol açar. Alkol kullanımınım erkeklerde cinsel gücü azalttığı ve iktidarsızlığa neden olduğu yaygın, doğru bir bilgidir.

UYKU

Alkol uyku düzenini ve uyku kalitesini bozar. Alkol kullanımı sık sık uyanmaya ve derin uykuya dalamamaya sebep olur. Bu durum kişinin kendini sürekli halsiz hissetmesine sebebiyet verir.

HAMİLELİK

Hamilelikte alkol tüketilmemesi gerekir. Sadece annenin vücuduna değil doğal olarak taşıdığı bebeğe de zarar verir. Alkol anne karnındaki bebekte fetal alkolsendromuna sebep
olabilir. Bu da bebeğin beyin ve kalp gelişimine zarar verir. Alkol kana karışıp plasentadan geçerek fetüse ulaşan bir yol izler. Gelişme
geriliği, beyin ve sinir sisteminde hasarlar
ortaya çıkarır. Böyle bir hata bebeğin tüm hayatını olumsuz etkiler.

Bir cevap yazın