'Alkolün Bir Kadehi Bile Zararlı'

Saygın tıp dergilerinden biri olan Lancet'in yayımladığı araştırmada alkol tüketimini sağlıklı kılan bir miktarın olmadığı açıklandı. 'Günde bir kadeh şarap şu hastalığa iyi gelir' ya da 'arada bir bira içmek böbrek taşlarını düşürür.' gibi efsanelerin de sonunu getiren bu araştırmada, her yıl alkol nedeniyle dünyada 2.8 milyon insanın öldüğü de belirtildi.

Araştırmaya göre 'Alkolü tamamen bırakmak en sağlıklı çözüm'


Daha önce yapılan bazı araştırmalarda alkolün sağlığa iyi gelen taraflarının olduğu belirtiliyordu. Ancak bilim dünyasının gelişimi ile alkolün zararlarının iyi görünen taraflarını yok ettiğini ve tamamen zararlı bir içeceğe dönüştüğü ispatlandı. Alkolü tamamen bırakmak ise bilim adamları tarafından en sağlıklı çözüm olarak duyuruldu.

15-49 Yaş Arasındaki Ölüm ve Sakatlıkların Temel Sebeplerinden Biri 'Alkol İçmek'

Araştırmada 15-49 yaş arası ölüm ve sakatlıkların nedenlerinden birinin de  alkol içmek olduğu belirtildi ve günde bir kadeh alkolün kanser, diyabet ve tüberküloz (verem) riskini %0,5 arttırdığını günde iki kadehin ise bu oranı %7 ye çıkarttığı açıklandı.

Lancet Dergisinin yayımladığı araştırmanın yazarlarından biri olan Dr. Emmanuela Gakidou "Günde bir iki kadeh içki içmenin sizin için iyi olduğu düşüncesi yalnızca bir efsane, bu çalışma bu efsaneyi bitiriyor" diyor.

Lancet dergisinin yayımladığı araştırmanın bir diğer yazarı King's College London'dan Robyn Burton ise; alkolün dünya çapında büyük bir sorun olduğunun ortaya konulduğunu belirtiyor.

Kaynak: Lancet Dergisi ve BBC News Türkçe

Bir cevap yazın