ALKOL HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Alkolün zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz ne yazikki gençlerimiz başta olmak üzere, toplumdaki birçok kişinin zararlı alışkanlık konusunda bağımlı olduklarını görüyoruz. Alkol ve Alkol kullanılan kişilerin zararlı etkileri konusunda doğru ve bilinen yanlışları bir araya getirdik.


YANLIŞ: "Alkollü İçecekler Vücudumuzu Isıtır."
DOĞRU: Alkol kullandığınızda vücut ısınız düşer. Alkol vücudunuzda daha fazla kan akışımının hızlı bir şekilde akmasını  sağlar. Buda vücudunuzda ısı kaybına neden olur. Alkol aldıktan sonra fark edilen sıcaklık hissi, kanın fazla akışımı cildinizdeki sinir uçlarını ısıtmasından kaynaklanır.

YANLIŞ: "Bira Bağımlılık Yapmaz.'
DOĞRU: Bira diğer alkollü içkilerin olduğu gibi bağımlılık yapar. Bir bardaktan veya bir bardaktan fazla içtiğinizde diğer alkol içkileriyle aynıdır.

YANLIŞ: "Alkol Erkeklerde Cinselliği Arttırır.'
DOĞRU: Alkol tam tersine, erkeklerde cinsel oranın gücünü azaltır. Bu nedenle erkeklerde ikdidarsızlığa yol açabilir.

YANLIŞ: "Hamile Kadınlarda Alkol Almasının Bebeğe Zararı Olmaz."
DOĞRU: Hamile kadınların alkol aldıkların da vücudunundaki kana karışıp plasentadan geçerek fetüse ulaşır. Bebekler de ise gelişimin geriliği, beynindeki sinir hücrelerinde hasarlar gibi doğum, kusurları meydana çıkabilir. Alkol fetüsü olumsuz etkiler özellikle ilk aylarda daha ciddi zararlara sebep olabilir.

YANLIŞ: "Alkol Kullandığınızda İşhatınız Açılır."
DOĞRU: Alkol tam tersine bir çok mide rahatsızlıklarına ve sindirim bozukluğuna yol açar. Bu etmenler arasında ilk sıralarda yer alır.

YANLIŞ: "Alkol Sesimizi Açar Bu Sebepden Dolayı Sahneye Veya Kürsüye Çıkmadan 1 Bardak Alkol Alırlar."
DOĞRU: Alkol Vücudumuzdaki su miktarını azaltır. Vücudumuzun susuz kalması konuştuğumuz da veya şarkı söylediğimiz de olumsuz etkiler yansır. Ayrıca, aç karnına alkol alındığında kan şekerini düşürüyor. Sahne perfonmansı esnasında gereken enerji seviyesin de kan şekeriyle birlikte düşer.

YANLIŞ: "Alkol Vücudumuzda Bulunan Bazı Hastalıklara İyi Gelir."
DOĞRU: Alkol içtiğiniz de kalp ve damar rahatsızlıkların veya boşaltım sistemine faydalı olduğu denilen iddialar yanlıştır. Alkol, toksik bir maddedir. Alkol çok içtiğinizde damar sertliği ve damar daralmasına yol açar; vücudumuzdaki tüm organlara zarar verir.

YANLIŞ: "Alkol Uyku Problemini Düzenler."
DOĞRU: Alkol aldığınızda, vücudunuzda oluşturduğu etkiyle uyku verebilir. Fakat, alkol kullanan kişilerde uyku düzeni bozulur. Alkol kullan kişi uyanmaya ve derin uykuya dalamamaya neden olur.


www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın