ALES'e nasıl başvuru yapılır?

Yılda üç kez yapılan ALES (Akademik Pesonel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), 4 yıllık üniversite eğitiminin ardından akademik kariyere yüksek lisans ile devam etmek isteyen lisans mezunlarının başvuru yapmaları gereken bir sınav.

ALES 2020 başvurusunun ilk ayağı 13-23 Mart 2020; ikinci başvuru 24 Temmuz ile 6 Ağustos tarihlerinde gerçekleşti.

ALES 2020, 3. sınav başvuru tarihi ise 9-19 Ekim 2020’de yapılacak…

ALES'e girecek olan lisans mezunlarının dikkat etmesi gereken ilk nokta ise bu tarihler arasında başvurularını tamamlamak.

Koronavirüsü salgını nedeniyle birçok üniversite yüksek lisans mülakatını online yapıyor. ALES başvuruları da salgın nedeniyle online gerçekleşebiliyor.

Peki, internet üzerinden ALES’e başvuru nasıl yapılır? ALES başvurusu nasıl yapılır? ALES’e başvuru sırasında istenilen belgeler nelerdir? Yurtdışında olanlar ALES'e nasıl başvuracak? 2020 yılı ALES başvuru ücreti ne kadar? İşte tüm detaylar…

ALES başvurusu yapmak isteyen kişiler, ÖSYM'nin internet sitesi ais.osym.gov.tr adresi üzerinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile elektronik ortamda başvurabilirler. (Son 2 sene bu şekilde bir başvuru yapmadıysanız. Başvuru Merkezleri'nden birine bizzat giderek başvuru yapılması gerekmektedir) Bu internet sitesine giriş yaptıktan sonra başvuru formu doldurularak başvuru tamamlanır. Adayın bu başvuruyu yapabilmesi için sistemde geçerli bir fotoğrafın (son 50 ay içerisinde çekilmiş fotoğraf) yer alması gerekmektedir. Bu koşulu içermeyen yani geçerli bir fotoğrafı sistemde bulunmayan adaylar, ÖSYM bürolarına giderek işlem yapmalıdır.

Sınava başvururken şu belgelerin alınması gerekiyor:

  • Aday başvuru kayıt formu. Bu form ÖSYM'nin internet sitesinden temin ediliyor. Satılmıyor ya da dağıtılmıyor.
  • Eğitim durumunu gösteren onaylı evrak
  • Yurtdışında olan ALES’e başvuru yapacak adaylar için durumunu ispatlayan resmi bir belge

Yurtdışından ALES’e başvuran sağlık sorunu ya da engellilik durumu olan adaylar için ayrıca şu belgeler gerekiyor:

  • Sağlık ve engel formu
  • Aday başvuru kayıt formu fotokopisi
  • Sağlık raporu örneği
  • Engel durumunu gösteren dilekçe

2020 yılı ALES sınav ücreti 130 TL. ALES’e girecek olan kişiler başvuru formunu tamamladıktab sonra sınav ücretleri anlaşmalı bankaların, şube, atm, internet ya da cep bankacılığı uygulamaları ile yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın