ALES 'İN İPUÇLARI

 

Akademik personel ve lisansüstü eğitime giriş sınavı ALES yılda 2 defa yapılan bir sınav.

Her yıl en az 300 bin adayın başvurduğu sınav için ciddi bir hazırlık gerekiyor. ALES'te bilgi değil, adaylarının sayısal ve sözel konularda üst düzey düşünme becerilerini ölçmeye yönelik sorular soruluyor.

Sınavda iyi bir başarı elde etmek için hızlı soru çözebilme yetilerine sahip olmak gerek. Çünkü ALES diğer sınavlarda olduğu gibi süreyle yarışılan bir sınav. Bunun için eski sınavlarda çıkmış soruları çözmek alıştırmalar yapabilmek gerekmekte. Bu sınavdan en az 55 puan almak gerekmekte. Ancak bu puan seviyesi üniversitelere göre değişmekte. Her üniversite kendine göre farklı puanla Asistan öğrenci almakta.

Geçtiğimiz yıl YÖK sınav konusunda değişikliğe giderek, toplam 4 bölümden oluşan sınav sözel ve sayısal olmak üzere ikiye indirildi. Sınavın geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı. 160 sorudan oluşan sınav toplam 3 saat sürüyordu. Yani düzenleme ile 50'şer sorudan oluşan sözel ve sayısal iki ayrı test şeklinde uygulanacak. Toplamda 100 soruluk sınavın süresi 2,5 saat olarak belirlendi. Yapılan bu değişikliklerle birlikte yüksek lisans yapmak isteyen Lisans mezunlarının işinin biraz daha kolaylaştırılmasına çalışıldı..

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın