Alena Baeva Kimdir? Alena Baeva'nın Hayatı

ALENA BAEVA

Keman

Dünyanın önde gelen orkestrasıyla düzenli konserler veren Alana Baeva, kuşağının önde gelen genç kemancılarındandır.
1985 yılında müzisyen bir ailede doğan sanatçı, ünlü eğitimciler Olga Danilova ve E. Beach ile çalışmış, Moskova Çaykovski Konservaturı'nda eğitim görürken dikkatini çektiği M. Rostropovich ve S. ozawa'nın akademileri katılmıştır.


Henüz 16 yaşında Henryk Wieniawski yarışmasında büyük ödülü ve Moskova Paganini yarışmasında birinciliği kazandığında bir yıllığına 1723 Wieniwaski Starvarius kemanını çalmaya hak kazanmıştır.
Tanınmış konçertoların haricinde daha az bilinen eserleri de kaydetmiş olan Baeva, V. Gergiev, V. Jurowski ve P. Jarvi ile 2018/2019 sezonunda yeniden biraya gelecektir.
Bugüne kadar birlikte çalıştığı, şefler arasında Vladimir Fedoseyev, Pabio Heras-Casado, Jacek Kaspszyk, Krzysztof Penderecci, Sakari Orama, Thomas Sanderling dikkati çekmektedir. Martha Argerich, Yuri Bashmet, Steven isserlis, Nikolai Lugansky ve Misha Maisky. Baeva'nın düzenli oda müziği partnerleri olmuştur.
Rusya'da düzenli olarak Mariinsky Orkestrası, Musica Aeterna, Svetlanov Senfoni, St. Petesburg Filarmoni gibi orkestralarla çalan Baeva, Ayrıca Londra Filarmoni, NHK Senfoni gibi orkestralarla Avrupa'nın önemli festivallerinde konserler vermektedir.

Bir cevap yazın