Akvaryumda ve saksıda yetiştirebileceğiniz su bitkileri

Bu yazımızda akvaryumunu güzel görünüme kavuşturmak isteyen kişilere bakımı basit su bitkileri, akvaryum bitkileri öneriyoruz. Ayrıca toprakla uğraşmaktan sıkılan bitki yetiştiricilerini de bu tarafa alalım çünkü göllerde ve nehirlerde görüp hayran kaldığımız su bitkilerini evde yetiştirmeniz mümkün. Üstelik bir o kadar basit! Nasıl mı?

Tilki kuyruğu
Tilki kuyruğu

Tilki Kuyruğu (Ceratophyllum Demersum)  

Ana vatanı Kuzey Amerika’dır. Doğada daha çok göller, bataklıklar ve derelerde yaşar. Tilki kuyruğu bitkisi çok hızlı büyür ve su içinde çiçek açar. Su akışı yavaş ve durgun suları sever. Kolay bulunan ve yetiştirmesi kolay bir bitkidir. Farklı su değerlerine ve ısıya karşı dayanaklıdır.

Akvaryumda balık besleyiciliği yapan ya da yapmak isteyen kişiler için tilki kuyruğu çok güzel bir seçenektir. Özellikle yeni kurulan ya da su kalitesinde sorun yaşanan akvaryumlarda su kalitesini dengelediği için akvaristler* tarafından tercih edilir.

*Akvarist ne demek? Akvarist, akvaryum hobisi ile ilgilenen kişilere verilen isimdir.

Yavru balıkların saklanmak için sığındığı tilki kuyruğu bitkisi üreme dönemlerinde nitratı emer.

Tilki kuyruğu bitkisini isterseniz gömebilirsiniz fakat gömüldüğünde kumun altında kalan kısmı çürümeye başlar bu durum bitkinizin zamanla ölmesine neden olabilir.

Su içinde yüzerek yetiştirilmesi daha kolay ve mantıklıdır.

Tilki kuyruğu bitkisini çoğaltmak çok kolaydır. Yayılımı hızlı olan bu bitkinin yeni çıkan dallarını dikkatlice kesip suya bırakırsanız yeni bitkileriniz oluşacaktır. Tek olumsuz yönü iğne yapraklarının dökülmesidir. Bu nedenle temizlik yaparken sizi biraz daha uğraştırır. Tüm balıklar için uygun bir bitkidir. Yalnızca Japon balıkları hem etçil hem otçul oldukları için aç kaldıkları an tilki kuyruğu bitkisini yemeye başlayacaklardır ve bu bitkinizin ömrünü kısaltabilir. Japon balıklarınızı aç bırakmazsanız böyle bir sorunla karşı karşıya kalmazsınız.    

Halimeda

Halimeda  

Halimeda su yosununun doğal alanı Karayipler'dir.  Tropik okyanusları sever.

Halimeda yeşil kalkerli makroalg yosun türüdür. Kalkerli yapıya sahip olması nedeniyle kalsiyum karbonat içerir. Deniz akvaryumları için estetik görüntüsü ile güzel bir akvaryum yosunudur. Benzer alg türleri gibi nitrat ve fosfat değerlerini sevmezler.

Halimeda dayanaklı bir su yosunu olsa da kalsiyum seviyesinin düşmesiyle beyazlaşmaya başlar ve eriyerek suya kalsiyum takviyesinde bulunur. Halimeda yosununun büyümesi için de kalsiyum gereklidir. Bu yosunun gelişmesi için akvaryumdaki kalsiyum seviyesinin düşmemesi gerekir.  Halimeda ailesinden ‘Halimeda Tuna’ yenilebilir bir yosun olarak bilinir. Güzel bir görüntüsü vardır. Akvaryum için süs arayanlara oldukça uygundur. 

Su perisi

Cabomba Aquatica (Su Perisi)  

Su perisi tatlı durgun sularda veya hafif akıntılı göllerde veya nehirlerde yetişen bir su bitkisidir. Habitatı Güney Amerika'dır. Co2 ihtiyacı olmadan gelişim gösterebilir. Çok iyi bir nitrat emicidir. Yavru balıklar için harika bir saklanma alanıdır. Dikine büyüyen bir bitkidir ve genelde arka veya orta plana toplu halde dikilmesi tavsiye edilir. Yüksek ışık alan büyük akvaryumlar için daha kullanışlıdır. Fakat basit akvaryumlarda da kullanılabilir.  Düzenli budama yaparak çoğaltabilirsiniz. Budamayı dipten yapmanız çok önemlidir. Otçul balıklar bu bitkiyi yerler. Nitrat, Co2 ve yeterli ışık ile rengi kahverengiye dönebilir. 

Azolla Caroliniana

Azolla Caroliniana 

Su yüzeyini tıpkı çim gibi kaplayan bu su üstü bitkisinin ana vatanı Kuzey Amerika’dır. Bazı kaynaklarda bakımının zor olduğu iddia edilse de aslında bakımı oldukça kolaydır.

Genelde azolla caroliniana havuzlarda daha çok kullanılır.

Parlak yeşil görüntüsüyle üstü açık akvaryumlar için su bitkisi olarak tavsiye edilebilir. Fazla ışık alırsa rengi kırmızıya dönebilir. Bu su üstü bitkisinin en ilginç özelliği havadaki nitrojeni kullanmasıdır. Tecrübeli akvaristlerin bu bitkiyi yetiştirmesi daha kolay olacaktır.   

Su Eğrelti Otu

Salvinia natans  (Su Eğreltiotu)

Anavatanı Asya olsada dünya genelinde yaygın olan bu su bitkisine ülkemizde Güney Doğu Anadolu Bölgesinde rastlanır.

Salvinia Natans su bitkisinin bir diğer adı ‘Su Eğreltiotu’ olarak bilinir. Karşılıklı dizilen yapraklardan meydana gelir. Yoğun besin içeren ve orta ışık seviyesinde çok çabuk gelişim gösterir ve çoğalarak suyun yüzeyini kaplar. Akvaryumlarda gölgelendirme amacıyla kullanılır. Üstü açık akvaryumlarda kullanılması tavsiye edilir.

Hızlı ve kuvvetli bir nitrat emicidir. Akvaryum temizliği için bitki kullanmak istiyorsanız sueğreltiotu tercih edilebilir.  Bulunduğu su için tam bir filtredir. Akvaryum temizliği için bitki kullanmak istiyorsanuz su eğreltiotu tercih edilebilir. Köksüz bir bitkidir ve yapraklarının üzerindeki küçük tüyler yaprakların ıslanmasını engeller. Yetiştiği suda besin azlığı görülürse sararmaya ve çürümeye başlar.  

Alternanthera Reineckii Mini   

Alternanthera Reineckii Mini   

Bu kırmızı göz alıcı zemin su bitkisinin habitatı Güney Amerika’dır. Rengi nedeniyle en çok tercih edilen akvaryum için süs bitkilerinden biridir. Co2 desteği ve yüksek ışık alması gerekir. Gelişimi için yeterli besin alabilmelidir.

Zemini gübrelemeniz gerekebilir. Rengini canlı tutabilmek ve hatta daha da kırmızı renge ulaşabilmesi için kırmızı florasan veya kırmızı led ışık kullanabilirsiniz. İstediğiniz uzunlukta kalabilmesi için budamanız gerekir. Akvaryumlarda ön plan ve orta alanda yer alması görsel açıdan daha estetik duracaktır. Aksi halde arka planda görünmeyecektir. Genellikle küçük akvaryumlarda kullanımı daha yaygındır. Üstü açık akvaryumlarda ise su yüzeyine çıkma ihtimali yüksektir.   

Hemianthus Callitrichoides Cuba

Hemianthus Callitrichoides Cuba  

Adında da geçtiği üzere bu su bitkisinin habitatı Küba’dır. Güney Amerika akarsularında ışık alan sığ sularda yaygın görülürler. Milimetrik ve estetik görünümü ile akvaryumlarda ön planda ve taban bitkisi olarak kullanılır. Zamanla gelişim gösterir ve zeminde bir halı görünümü oluşturur. Yavru balıkların içinde saklanmak için ideal bir su bitkisidir. Yavaş gelişmesinden kaynaklı değerli bir su bitkisidir. Fakat zamanla değerini katlayacaktır. Genel boyları 3-5 cm arasındadır fakat 10 cm kadar gelişim gösterebilirler. Profesyonel aydınlatma ve Co2 desteği gereklidir. Ayrıca bunların yanında planlı bir gübreleme ile yaprak sayısında çoğaltmaya gidebilirsiniz. Gelişen su bitkisini budamak için ise zeminden 2 cm yukarda budama yapmanız gerekir. 

Suoku

Sagittaria Subulata (Suoku)  

Yaşam alanı Güney Amerika’dır. Sığ acı sularda, bataklık ve haliçlerde kıyı şeridi ABD eyaletlerinde sıkça görülür. En yaygın bulanan ön ve orta plan bitkilerindendir. Su oku bitki bakımı kolaydır. Hatta neredeyse hiç bakım gerektirmeyen bir su bitkisidir. Işık takviyesi ile sivri yapraklar çıkarır bu da bitkinizin daha iyi görünmesini sağlar. Fazla ışık alırsa uçlarında kızarmalar oluşur, demir eksiliği yaşarsa sararmaya başlar. Bazı kaynaklarda ön planda değil orta planda yer alması gerektiği ve akvaryumunuza daha şık bir görünüm sağlayacağı söylenmektedir.  

Su Menekşesi

Su Menekşesi  

Bilimsel adı Butomus umbellatus olan su menekşesi Asya kökenli bir su bitkisidir.  Habitatları göl, sazlık, gölet ve nehir kıyılarıdır. Sığ suları seven su menekşesi sap üzerinde pembe çiçeklere sahiptir. Su menekşesi aynı zamanda ‘Bataklık Gülü’ ve ‘Sığır Sazı’ isimleriyle de bilinir. Mayıs aylarında açmaya başlayan bataklık gülü 60-70 cm kadar uzayabilirler. Güneşi çok seven su menekşesi bol güneşli ortamlarda genellikle 20-40 cm derinlikteki sularda yaşarlar.

Su yüzeyinde yüzen bir su bitkisini evde yetiştiremeyeceğinizi düşünseniz de aksine evde yetiştirebilecek bir bitkidir. Bunun için su havuzuna ya da su gideri kapalı toprak saksısına ve su menekşesi kök yumrusuna ihtiyacınız var. Balkonunuzu veya süs havuzunuzu bu şahane pembe bitki ile renklendirebilirsiniz.  

Nilüfer

Nilüfer  

Bilimsel adı  ‘Nymphaea’ olan Nilüfer çiçeğinin ana vatanı Asya’dır. Kökü suya bağlı olan nilüfer tatlı ve sakin sularda, göllerde ve su kenarlarında bulunan bir su bitkisidir. Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaygın olarak yetişen nilüfer dünya genelinde 9 cins ve yaklaşık 90 tür bulunmaktadır. Kökleri suyun altında bulunan nilüfer çiçeğinin yaprak ve çiçekleri suyun yüzünde yüzer vaziyette yetişir. Nymphe adını yunan mitolojisindeki su perilerinden almıştır.  İnanca göre eski Mısır karanlıklar altındaydı ve bir gün Nil nehrinde hareketlenme oldu. Karanlık kalktı ve her yer aydınlandı. Nilüfer çiçeği açtı ve yeryüzüne yaşamı sundu. Bu nedenle nilüfer çiçeği ‘Güneş Tanrısının Çiçeği’ olarak bilinir.

II. Ramses’in mezarında nilüfer kalıntılarına rastlanmıştır. Uzak doğu felsefesinde enerji ve sonsuzluğu simgeleyen lotus çiçeği de aslında bir tür nilüferdir. Türkiye’de ise en çok bilinen ve yetişen beyaz nilüfer çiçeğidir. Nilüfer çiçeğini süs havuzlarında ve evinizde derin içi su dolu saksılarda yetiştirebilirsiniz. Nilüfer ilkbahar ve yaz aylarında çiçek açar.    

Su sümbülü

Su Sümbülü  

Eichhornia crassipes’ bilimsel adıdır. Su sümbülünün ana vatanı Güney Amerika olarak bilinir. Fakat su sümbülü istilacı bir su bitkisidir.  Kendi doğası dışında hızla yayıldığı için dünyanın birçok yerinde bu istilacı türün yayılımını engellemek için farklı çözüm yolları aranmıştır. Bunun nedeni ise su sümbülünün tüm su yüzeyini kaplaması ve bulunduğu sudaki canlılara zarar vermesi, sudaki oksijeni azaltması, güneşi engellemesi ve suyun buharlaşmasına neden olmasıdır. Böylece su kaynaklarının azalmasına da neden olmaktadır. Ayrıca gemilere ve barajlara da hasar verdiği için birçok ülke çeşitli yöntemlerle su sümbülünün yayılımının önüne geçmeye çalışmış fakat başarısız olmuşlardır. Bu çalışmalar esnasında suyu kirletmiş ve çevreye zarar vermişlerdir. Çevre dostu girişimciler yaptığı araştırmalar sonucu aslında su sümbülünün  bir biyosistem mucizesi olduğu ortaya çıkmıştır.

Çünkü su sümbülünün doğal bir filtre olduğu anlaşılmıştır. Sudaki kirliliği yok ettiği ve havadaki karbondioksiti emdiği anlaşılmıştır. Su sümbülünün saplarından biyoetanol enerji kaynağı üretilmektedir. California’da bir yerleşim yerinde 1981 yılından beri kentin bütün atık suyu su sümbülü sayesinde arıtılmaktadır.  

Su sümbülünü yetiştirecekseniz su sümbülü soğanı almanız tavsiye edilir. Su sümbülü sıcak iklim bitkisidir. Kışın çürümemesi için üzerine naylon örtebilirsiniz. Böylece soğuktan korunmuş olur. Güneş ışığını sevse de direkt güneş ışıklarına maruz kalırsa yaprakları yanar. Küçük havuzda veya saksıda yetiştiriyorsanız öğle saatlerinde güneşten korumalısınız. Havuzda yetiştirdiğiniz su sümbülleri havuzu doldurmuyorsa bu bir sorun olabilir. Su sümbüllerini bir arada tutmak en iyisi olacaktır. Su sümbülleri sıkışık kolonilerde çiçek açarlar.

Suyun içinde savrulan, sürüklenen su sümbülleri çiçek açmayabilir.  Gelişmeye başlayan su sümbülleri yaklaşık 10 gün içerisinde iki katı çoğalırlar. Su sümbüllerinizin sayısını sınırlı tutmalısınız. Bu nedenle bazılarını sudan çıkarmalısınız. Çıkardığınız su sümbüllerini organik gübre yapımında kullanabilirsiniz.


3 Yorum

  1. Merhaba Berfin Hanim, yazilarinizi surekli takip ediyorum cok begeniyorum kendinize ozgu bir tarziniz var. Her yazinizda daha da bilgileniyorum ve kendime bir sey katiyorum. Ancak aklima bir soru takildi suoku yu her yerde bulabilir miyiz akvaryumum icin dusunuyorum da ayrica nilufer cicegi lotus cicegi midir

    1. Merhaba Elifnaz Hanım, teşekkür ederim. Suoku bitkisi akvaryumlarda kullanılan en yaygın bitkilerden biridir. Bu nedenle akvaryum balığı ve akvaryum ürünlerinin satışını yapan petshoplarda rahatça bulabilirsiniz. Covid19 pandemi döneminde sağlığınızı riske atmamak için internetten siparişini de sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın