AKUT ANEMİ NEDİR?

 

Anemi, insan kanında oksijeni taşıma ve insan vücudunun her yerine dağıtma sorumluluğunu taşıyan kırmızı kan hücrelerinin önemli bir eksikliği olarak bilinir. Anemi, insanlar arasında yaygın bir hastalıktır ve aynı zamanda her insan için aynı yoğunlukta olmama durumu ile karakterize edilen bir hastalıktır, aksine basit sıkıntı ve yüksek yoğunluk arasında iç içe geçmiştir.

İNSANLARDA ANEMİNİN NEDENLERİ

İnsanlarda aneminin nedenleri farklı ve çeşitlidir - örneğin insanlarda demir eksikliği, insan vücudundaki demir eksikliği, vücudun kırmızı kan hücresi üretme kabiliyetini önemli ölçüde azalttığı bu hastalığın en önemli nedenlerinden biridir. İnsan vücudundaki bu görevden sorumlu olan kemik iliğidir.

Demir eksikliği kendi başına, vücudun kan kaybından ve çok büyük miktarlarda ya da bazı ilaçların ve ağrı kesicilerinden ya da insan vücudundaki kanserli tümörlerin varlığı nedeniyle sebep olabilir. İnsan anemisinin başlıca nedenlerinden biri, B12 vitamininin ciddi eksikliğidir veya folik asit olarak adlandırılan asit eksikliğidir ve bu elementlerin akut eksikliği de insan vücudunun kırmızı kan hücresi üretme kabiliyetinde çok şiddetli zayıflığa ve çok şiddetli etkiye neden olur.

Ayrıca, kandaki az olan başlıca nedenlerinden kronik hastalıkları, enfeksiyonu olan çeşitli kanser ya da belki de artrit Aromatidi acı ya da insan enfeksiyona ek olarak, HIV virüsünün neden olduğu edinilmiş bağışıklık yetersizliği sendromu (AİDS), ek olarak, en iyi bilinen böbrek yetmezliği, herhangi bir kronik hastalığa sahiptir. örneğin kemik dokusu veya yaralanma lösemi hastalığı ile ilgili bir eksiklik olarak kırmızı kan hücreleri, üretme kabiliyetini azaltmak için çalışmaktadır. Kemik iliği, kan eksikliği, sebep olan en önemli nedenleri arasında. Anemi ayrıca, alyuvar kırıkları veya orak hücreli anemi olarak bilinen şeyin ortaya çıkmasına neden olabilen genetik faktörler gibi başka nedenlerden de kaynaklanabilir.

ANEMİ BELİRTİLERİ

Soluk cilt, baş dönmesi, Antdham eksikliği, kalp hızı, göğüs bölgesinde ağrı ve çok zor odaklanma gibi aneminin birçok belirtiler vardır. Çabuk yaralanan kişi ve diğer birçok belirtiler. Aneminin tedavisi esas olarak nedene bağlıdır.Eğer hastalığın nedeni biliniyorsa, tedavi durumu denetleyen doktor tarafından yapılır.

 

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 

Bir cevap yazın