AKILLI TELEFONLARDA SAĞLIK UYGULAMALARINDA 10 KOLAYLIK

 

Akıllı telefonlar belki de uzun zamandır çoğumuzun bazı vazgeçilmezleri arasında. Artık arkadaş sohbetlerinde herkesin elindeki telefonu ile arkadaşından daha çok vakit geçirdiği ya da insanların adres tarif etmek yerine bulunduğu yerin konumunu paylaştığı sahnelere oldukça aşinayız.

Akıllı telefonların günlük yaşamımızın vazgeçilmezi haline gelmesiyle akıllı telefonlar için geliştirilen bir takım uygulamalarla sağlık alanındaki akıllı telefon kullanımı daha kapsamlı boyutlara ulaşmış durumda.

1. İlaç takibi akıllı telefonlarda yerini almış durumda ; ilaçların dozunu, ne zaman ve hangi sıklıkla alınacağı gibi detayları akıllı telefonlara yüklenen uygulamalardan takip edebilirsiniz.

2. Tansiyon ölçümü, nabız ölçümü, kolesterol ölçümü, kan basıncı, kalp atım hızı, kalori ölçümü, boy kilo oranına göre tüketilen besinlerin uygunluğu, egzersiz programları düzenlemeleri gibi kontroller de telefonlardaki uygulamalarla gerçekleştirilebiliyor.

3. Diyabet hastalarının kan şekeri seviyeleri, ilaç alımları ve kilo takibi yapmaları için uygulamalar söz konusu.

4. Göz muayenesi uygulaması
5. Stres ölçme ve düzenleme uygulamaları
6. Psikolojik testler

7. Hastanelerden randevu almak, eczane ve sağlık personeli aramak için uygulamalar.

8. Bunun yanı sıra kulak enfeksiyonu teşhisi, elektrokardiyogram gibi uygulamalarda akıllı telefonlar için geliştirilmiş ve mevcut durumda.

9. Telefona takılan "telefonskop" adı verilen bir aparatla vücuttaki benlerin görüntüsü kayıt altına alınabiliyor ve özellikle cilt kanseri takibi yapılabiliyor.

10Akıllı telefonlara takılan ultrason başlıkları sayesinde doktor sayısının az, hasta sayısının fazla olduğu veya acil durumlarda görüntüleme yapmak mümkün oluyor.

 

Uygulamalar bu kadar farklı türde ve bu kadar yaygınken belkide belirtilmesi gereken en önemli nokta; geliştirilen uygulamaların çoğunun sağlık personeline erişimin zor ya da kısıtlı olduğu durumlarda ya da günlük takibi hasta açısından kolaylaştırmak adına önemli rol oynadığıdır. Son olarak unutulmamalıdır ki kullanılan uygulamaların hepsinin geçerlilik ve güvenilirlik göstermediği yapılan araştırmalarla uzmanlar tarafından gözler önüne serilmiştir.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın