Akıllı Telefonu Fazla Kullanmak Omurgaya Zarar Veriyor

Yetişkin bir bireyin başı yaklaşık
olarak beş kilo ağırlığındadır ve onu eğdikçe ağırlaşır. Örneğin 60 derecelik bir açıda eğilen başımız ensemize 27 kilo ağırlık yapar. Başımızı günde dört saate kadar eğmemize sebep olan akıllı telefon ve tabletler, “text neck” diye adlandırılan boyun sendromuna sebep oluyor.

Ağrı ve tutulmayla ortaya çıkan bu sendrom, disklerin fazla kullanımına, kas yırtılmalarına, migren riskine ve kireçlenmeye neden oluyor. Ne yapmalıyız? Derhal boynun bükülmesine engel olanpozisyonları benimsemelisiniz. Telefonunuzu göz hizasında tutup dirseklerinizi masaya koyarak kullanmayı deneyin. Yatak veya koltuktayken dirseklerinizi yastığa yerleştirin.


Toplu taşıma araçlarında telefonunuzla oynarken, çenenizin göğsünüze düşmesini engellemek içinçantanızı dizlerinizin üzerine koyun. Ara sıra telefon veya tabletten kafanızı kaldırıp ensenin doğal kavisine geri dönmesini sağlayın.

Yoğun ağrı hissetmeniz durumunda mutlaka bir ortopediste muayeneye gidin veya fizik tedavi uzmanı ya da pilates eğitmeni denetiminde esneme hareketleri yapın. Tabii bu arada favori oyununuzun bir üst bölümüne geçmeyi bırakmanız da yararınıza olacak.


Kaynak: New York Omurga Cerrahisi &
Rehabilitasyon Merkezi (ABD)

Bir cevap yazın