AKILLI EVLER

 

Yaşamınıza dahil olan tüm cihazlar internete bağlanırsa ne olur? Sadece bilgisayarlar ve akıllı telefonlar değil, her şey: saatler, hoparlörler, ışıklar, kapı zilleri, kameralar, pencereler, pencere panjurları, su ısıtıcıları, cihazlar, mutfak eşyaları, diğerlerini de siz sıralayın. Peki ya bu cihazlar iletişim kurabilir, size bilgi gönderebilir ve komutlarınızı alabilirse? Bilim kurgu değil; bu, Nesnelerin Interneti (IoT), ve ev otomasyonunun ve akıllı evlerin önemli bir bileşeni. Ev otomasyonu, tam olarak şuna benziyor: bir düğmenin (veya sesli bir komutla) basit bir şekilde basılmasıyla evdeki öğeleri (pencere gölgeliklerinden evcil hayvan besleyicilerine kadar) kontrol etme yeteneğini otomatik hale getiriyor. İstediğinizde açıp istediğinizde kapatabileceğiniz bir lamba takmak gibi, bazı aktiviteler basit ve nispeten ucuzlar. Diğerleri, gelişmiş gözetleme kameraları gibi, daha ciddi bir zaman ve para yatırımı gerektirebiliyor.

Pek çok akıllı ev ürün kategorisi var, böylece evinizdeki ışık ve sıcaklıktan kilitlere ve güvenliğe kadar her şeyi kontrol edebilirsiniz. İşte evin her odası için düşünebileceğiniz ürün kategorileri.

Kontrol merkezleri

➤ Akıllı hoparlörler Evlerimiz daha akıllı hale geldikçe, Alexa, Google Assistant ve Siri, güvenilir dijital yardımcılarımız haline geliyorlar, cihazlarımızda yaşıyorlar ve alarmları ayarlamak, müzik çalmak ve zorlu ödevlerini çocuklara öğretmek için komutlarımızı bekliyorlar.

Bir sesli yardım platformu düşünüyorsanız, birini seçmelisiniz. En iyi seçenekler birlikte iyi çalışmazlar. Birden fazla odayı donatmak istiyorsanız da, tek bir asistana bağlı kalmalısınız.

Sesli asistanlar iki farklı yerde ortaya çıktı, ama şimdi büyük ölçüde birleştiler. Amazon Echo’daki Alexa, ses kontrollü bir hoparlör ikrini tanıttı ve o zamandan beri Amazon Fire TV cihazlarına ve bazı üçüncü taraf hoparlörlere eklendi. Bir hoparlör olarak başladığından, çoğu insan başlangıçta çoğunlukla bunu müzik dinlemenin bir yolu olarak düşündü. Amazon, Alexa’yı üçüncü taralara açtıktan sonra, akıllı ev sağlayıcılar, ışıklarınızı ve termostatınızı sesle kontrol etmek gibi şeyleri yapabilmeniz için onu kullandılar.

Google Assistant ve Apple’ın Siri’si, Android telefonlarda ve iPhone’larda sesle arama özellikleri olarak işe başladılar. Her iki sistem evde, oiste veya arabanızda olsun, telefon görüşmeleri yapmanıza, arama yapmanıza, müzik çalmanıza ve telefonunuzdaki metin mesajlarını yanıtlamanıza izin veriyordu. Google, televizyon ve akıllı hoparlörlerle eve yayılma açısından Apple’dan daha iyi bir iş çıkardı.

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 

Bir cevap yazın