Akdeniz’de mutlak zafer: Preveze

Osmanlı tarihinin ünlü Türk denizcilerinden olan Barbaros Hayrettin Paşa’nın (1478 - 1546) asıl ismi Hızır Paşa’dır. Barbaros (Kızıl Sakal) lakabını sakalların renginden dolayı ona batılılar yakıştırır. Yavuz Sultan Selim de tüm dünyaya nam salan bu usta denizciye ‘’dinin hayırlısı’’ anlamına gelen ‘’Hayrettin’’ ismini layık görür.

Barbaros Hızır Hayrettin Paşa kendisini gibi ünlü bir denizci olan abisi Oruç Reis’in vefatının ardından Osmanlı himayesine kendi isteği ile girerek Yavuz Sultan Selim adına hutbe okutur. Böylece Cezayir, Osmanlı hakimiyetine geçer.

Yavuz Sultan Selim'in vefatından ardından Kanuni Sultan Süleyman, Osmanlı Devleti’nin başına geçer. Haçlıların, Akdeniz’de hakimiyeti eline almaya çalışması Sultan Süleyman’ı rahatsız eder. Bunun üzerine 1534 yılında Barbaros Hayrettin Paşa’yı Kaptan-ı Deryalığa getirir.

Donanmanın başına geçen Barbaros Hayrettin, denizleri hakimiyeti altına almak isteyen İspanya, Papalık, Venedik ve Portekiz’den oluşan haçlı donanmasına karşı büyük bir savaşa girer. Haçlı donanmasının başında Andrea Doria vardı. Andrea Doria aslen Cenevizlidir.

Cenevizliler denizci bir millettir ve Andre Doria batı dünyasının halen idolü konumunda olan bir donanma komutanıdır. (ki günümüzde Amerika’da ve İtalya’da bazı büyük gemilerin ismi Andrea Doria’dır.)

Haçlı donanması Andrea Doria komutasında 4 Cemâziyelevvel 945’te yani 28 Eylül 1538 İstanbul’un işgaline kadar gidebilecek bir savaş başlatır. 246 parçadan oluşan Haçlılara karşı Osmanlı Devleti 122 gemi ile mücadele eder.

Bir rivayete göre Barbaros Hızır Hayrettin Paşa’nın leventlerine boş kartlara ayetler yazmalarını ve denize atmalarını söyler. Leventler bu emri yerine getirdikten sonra rüzgar Osmanlı donanmasının lehine döner. Bunun üzerine Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı donanması büyük bir inançla harekete geçip Haçlı donanmasını büyük bir bozguna uğratır. Muharebe sonunda daha büyük bir bozguna uğramak istemeyen Andre Doria denizcilik jargonunda 'korkaklık' olarak adlandırılan fenerleri kapatıp kaçar.

Bu büyük Preveze Deniz Zaferi sonucu Akdeniz tam anlamıyla bir ‘’Türk Gölü’’ haline gelir.

Günümüzde Akdeniz üzerinde Türkiye’nin hakkını gasp etmeye çalışanlar için aslında tarihte büyük bir mesajlar saklı. Üstelik Preveze Deniz Zaferi'nin yıl dönümü olan Eylül ayı gelmişken...

Hızır Hayreddin (BARBAROS) Paşa (D:1467 - Ö: 1546)

Bir cevap yazın