Ahududu Çayı'nın Faydaları Nelerdir?

Ahududu Nedir?

Ahududu, üç ila beş lob yapraklı, Avrupa, Kuzey Asya'da ve Akdeniz havzasında yaşayan dikenli bir çalılıktır ve küçük tohum içeren meyve reçelleri başlangıçta yeşil olur ve sonra beyaza döner, sonra kırmızı olup olgunlaşırlar. Lezzetli bir tada sahiptirler ve birçok tarifte tatlılara ve salatalara girerler. Ahududunun Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan ve Paleolitik dönemdeki mağara sakinleri arasında yaygın olarak tüketilen Yunanlılar tarafından yetiştirilen mağara sakinleri arasında yayılan bir Avrupa bitkisi olarak kabul edilir. O zamandan bu yana, özellikle İngiltere'ye yayılan kırmızı meyveler, ABD'ye ihraç edilmesi bitkiyi popülerleştirmeye ve  iyileştirmeye neden olmuştur.

Ahududu Çayı'nın besin değeri Nedir?

Ahududu çayı besin değeri aşağıdaki gibidir: Çok çeşitli vitaminler içerir, yani C, E, B1, B5, B6, K gibi. Orta tanelidir ve yaklaşık altmış üç kalori içerir, bunlardan sekiz tanesi yağdır. Demir, kalsiyum, potasyum, çinko, manganez, bakır, fosfor ve magnezyum dahil olmak üzere çok çeşitli mineral tuzları ve çok çeşitli elyaflarda içermektedir.

Ahududu Çayı'nın Faydaları Nelerdir?

Ahududu çayının faydaları şunlardır:

*Vücudu fazla kilolardan kurtulur.

*Doygunluk hissi veren, yeme isteğini engelleyen ve vücudun tuttuğu yağ miktarını artıran iyi miktarda lif içerir.

*Kalp hücrelerini koruyan, kan damarlarının sağlığını iyileştiren, damarlardaki kanın geri dönüşünü kolaylaştıran ve pıhtı oluşumunu önleyen vücuttaki antioksidanları aktive eden bir madde olan antosiyaninler içerir.

*Kansere neden olan serbest radikalleri yok eder.

*Yaşla birlikte motor yeteneklerini arttırır.

*Çalışmalar, ahududu çayı içmenin hareketi ve sinir biyografisini yüzde iki geliştirdiğini göstermiştir.

*Ağız sağlığını iyileştirir, ağzı temizleyen ve kokusunu azaltır, diş çürümelerini önleyen, dişeti iltihabını tedavi eden ve hafızayı iyileştiren antibakteriyel maddeler içerir.

*Ağrılı adet döngüsünü, rahim kasılmalarını azaltır, hamileliği stabilize eder, düşükleri önler ve doğum yapmayı kolaylaştırır.

*Vücudu güçlendirir, kasları gevşetir.

*Kandaki glikozu serbest bırakmak için inhibitörler içerir ve bu nedenle şeker hastalarında yüksek şeker seviyesini düşürmek için yararlıdır.

*Karaciğer ve böbrek performansını artırır.

*Osteoporoza karşı korur, sütten daha fazla kalsiyum içerir.

*Menopozdaki hormonları düzenler, böylece olumsuz etkilerinin üstesinden gelmeye yardımcı olur.

*Yiyeceklerin bağırsaklara geçişini kolaylaştırır, böylece kabızlığı önler, zararlı bakterilerin bağırsaklardaki yayılımını azaltır ve hemoroitleri tedavi eder.

*Gözleri yumuşatır, görüşü iyileştirir.

*Bağışıklığı güçlendirir, antifungal, antiviral ve bakteriyel özelliklere sahiptir, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve kızamıktan kurtulmaya yardımcı olur.

*İdrar üretir ve böbrek taşlarını kırmaya yardımcı olur.

*Vücuttaki kolesterol seviyesini artırarak kan dolaşımını iyileştirir.

Bir cevap yazın