Ahmer Taner Kışlalı Kimdir?

Kışlalı 10 Temmuz 1939 Tokat'ın Zile İlçesinde Doğdu

Ahmet Taner Kışlalı, 10 Temmuz 1939 tarihinde Tokat/Zile'de doğdu. Doğumundan birkaç yıl sonrası doğduğu şehir Tokat'ta geçse de banka veznedarı olan babası ve öğretmen annesi, Kışlalı'nın ilerleyen yaşlarında Kilis'e taşındı.

Ahmet Taner Kışlalı, ilkokul ve ortaokulu Kilis'te bitirdi. Lise eğitimini ise; İstanbul, Kabataş Erkek Lisesi'nde aldı.

Kışlalı, ünivesiteye de bir başka şehirde başladı. Ankara Üniversitesi onun gazetecilik mesleğine olan sevdasını filizlendirdi. O yıllarda popüler olan  Yeni Gün gazetesinde spor muhabirliği yaptı. Başarısılı işler yapmasıyla, 1962 yılında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdürü olarak görevlendirildi.

Ahmet Taner Kışlalı Paris'te Hayatının Aşkını Buldu

1967 yılında ise bu sefer eğitim için yurtdışına çıktı. Paris Üniversitesi'nde anayasa hukuku ve siyaset bilimi dalında doktorasını tamamladı. Her işte bir hayır vardır derler; Paris yılları da onu hayatının kadını Nicole (Nilgün) ile
tanışmasına ve evlenmesine vesile oldu.

Ahmet Taner Kışlalı, Paris'ten sonra da eğitim hayatına devam etti. Ancak bu sefer ders alan değil ders verendi. Annesi gibi öğretmenlik yapmaya başladı. Kışlalı, Hacettepe Ünivesitesi'nde Siyaset Sosyolojisi alanında ders verdi. Bu sırada askere giden Kışlalı, askerlik dönüşü üniversite tarafından kabul edilmedi. Çareyi Siyasal Bilgiler Fakültesîne geçerek bulan Kışlalı, burada Doçent unvanına
terfi etti.

Yankı Dergisi Siyasi Kariyere Başlamasına Vesile Oldu

Bu yıllarda "Yankı" isimli bir dergide yazılar da yazmaya başladı. Yankı onun siyasi hayatı da başlatan iş oldu.  Dergide yazdığı yazılar, dönemin CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit tarafından dikkat çeken Kışlalı, 1977 yılında CHP'nin İzmir milletvekili oldu. 1978 yıllarında ise Ecevit'in kurduğu 42.Hükümette, Kültür Bakanı görevini üstlendi.

12 Eylül askeri darbesinden sonra Hacettepe Üniversitesi'nde, Siyaset Bilimi dersleri anlatmaya başladı. Profesör unvanı ile akademik kariyerinde güzel bir noktada olan Kışlalı, 1991 yılında yeniden diğer büyük sevdası olan gazeteciliğe dönerek ve Cumhuriyet Gazetesi'nde "Haftaya Bakış" başlığı altında köşe yazıları yayınlamaya başladı.

Onun başarıyla devam eden hayatı, çocukları Altınay ve Dolunay'ın annesi Nilgün'ü geçirdikleri bir trafik kazasında kaybetmesiyle altüst oldu. Kışlalı, hayata ikinci baharı olan Nilüfer ile tutundu. 1997 yılında yani Nilüfer ile evlendiği yılda, Nilhan Nur adında
bir kızı dünyaya geldi.

Ahmet Taner Kışlalı 21 Ekim 1999 Tarihinde Suikaste Uğradı

1999 yılında, Ahmet Taner Kışlalı'nın evliliği 2 yaşındaydı. Kışlalı, 21 Ekim 1999 Perşembe günü her zaman biraz daha geç yolladığı yazısını gazeteye faksladıktan, 19 dakika sonra saat 09.59'da evinden çıkarak arabasına yöneldi. Arabasının üzerindeki bir poşete sarılı halde olan kutuyu sağ eliyle alıp sol eliyle de arabasının kapısını açtığı sırada şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlama anında Ahmet Taner Kışlalı'nın sol kolu koptu. Bulunduğu sitenin bekçisi tarafından aceleyle hastaneye götürülmüş ancak tüm müdahalelere rağmen 21 Ekim 1999 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Kışlalı'nın naaşı Ankara, Karşıyaka Mezarlığı'ndadır. Ahmet Taner Kışlalı, uğradığı suikast sonucu gerçekleşen ölümünün ardından Sertel Demokrasi Ödülüne layık görülmüştür.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın