AĞUSTOS BÖCEĞİNİ NEDEN GÖREMİYORUZ?

 

Içinde bizim de var olduğumuz doayı daha iyi gözlemlemek ve anlamak için objektif yöntemlere ihtiyacımız var. Bu yöntemlerin en güzel ve işlerle yüksek olanlarını, bilimde ve sanatta buluruz. Duyulara ve duyguları birlikte etkili kullanmak, doğadan en etkili veri alma Şeklimiz olan gözlem gücümüzü artırır. Bilim ; duyuların ve onlara eşlik eden araçların, sanat ise duyguları ifade sınırlarını genişletmek de bilim ve sanat birlikteliği ise kişilere üstün düşünsel ve becerisel özellikler sağlayabilir. Bütün ünlü sanatçılar ve bilim insanları bu donanımlara farklı ölçüde ve zenginlikte sahiptirler. Doğanın detaylarını daha iyi anlamak için öncelikle ortak deneyim alanlarımız dan ve ortak algılarımız dan uzaklaşmamız gereklidir. Bu zorlu uğraş, aynı şeylerden herkesin gördüğünden daha fazlasını ve farklı taraflarını görmek algılamak ve bunları yaparken heyecan duymak anlamına gelir. Şimdi biliminin ve sanatının bu yöntemsel bakış zenginliğini kullanarak, neden

Ağustos böceklerinin kolay  görünmediklerini inceleyelim. Ağustos böcekleri yaz aylarında sesini şiddetli bir bütün de sürekli duyduğumuz fakat kendisini bir türlü göremediğimiz, pek çok ilginç özelliği olan bir böcek türüdür. Toprak altında uzun süre bekler ve kısa ömrünün neslini devam ettirmek üzere yaşadığı ağaç kabukları üzerinde geçirir. Her türlü tehlikeden korunmak için kendini şekil ve renk olarak bulunduğu yüzeye uyumlandırma bir başka deyişle kamufle olur. Kamuflaj Fransızca’dan dilimize geçmiş bir kelimedir ve gizlenme saklanma anlamı taşır. Görünür bir organizma ve objenin çevrenin özellikleri ile uyumlanmasıyla, fark edilmesinin zor laşmasıdır. Ekosistem içinde insan dahil her türlü canlının tehlikeden korunmak için geliştirdiği bir stratejidir. Şimdi güzel bir örnekle bu stratejinin nasıl işlendiğine bakalım.

Ağustos böcekleri yaşadıkları ağaç yüzeyinin kabuklarının şeklini kopyalayan bir forma sahiptir.Bu formun bir parçası olarak Ağustos böceklerini fark etmek oldukça zordur. Kanatları dikey çizgi formlarının kesişme yerleri küçük koyu lekeleri meydana getirerek, kabukların üst üste bindirilmiş formunu taklit etmekte ve böylece kamuflaj gerçekleşmektedir.

 

Ağustos böceğinin de tespit ettiğimiz renkler, ağaç kabuklarının renkleri ile birebir benzerlik gösteriyor. Hem ağaç kabuğunda hem de ağustos böceğinin de ölçülebilen Işık renklerini RGB ve CMY Boya Renkleri ile değerlendirdiğimizde siyah koyu gri, soluk gri, gri renkleri görebilmekteyiz. Renklerin benzerliklerini kontrol edebilmek için App Store programlarından Kolor Meter programını veya buna benzer bir renk bulma programını cep telefonlarınıza indirebilirsiniz bu program aracılığı ile incelendiğinde her iki fotoğrafta ağaç ve Ağustos Böceği bulunan renklerin benzer olduğu görülecektir.

Sonuç olarak, gri ile siyah arasındaki tonlardan oluşan bir nesneyi farketmek, canlı renkli bir nesneyi fark etmekten daha zordur. Siyah görülen alanlarda tüm renkler, soluk gri ve koyu gri görünen yüzeylerde ise birçok renk soğrulur.

Bu durum yüzeyi formundan daha az ışığının yansımasına sebep olur yüzey formundan yansıyan ışığın azlığı ve renklerinin birbirine yakınlığı ile yüzey böcek formlarının çizgisel benzerliği, yüzeyi üzerinde bulunan nesnelerin farklılıklarını belirsiz değiştirmekte ve güzel bir kamuflaja sebep olmaktadır. Bu şekilde ağustos böceği türünün devamlılığını sağlayabilmektedir. Bilimin, sanatın ve teknolojinin enstrümanlarını kullanarak bir olguyu gözlemlemek ve bütünsel bir bakışla çözümlemek, bize günlük yaşam alışkanlıklarımız da güçlü bir problem çözme becerisi sunabilir. Sizde akıllı telefonlarınıza bir renk ölçer programı indirip çevremizdeki Işık renklerinin (RGB) boya renklerinin (CMY) neler olduğunu keşfederek işe başlayabilirsiniz. Bilimin ve sanatın enstrümanlarını daha iyi kullanmak doğaya bakışımızı derinleştirecektir.

 

 


Bir cevap yazın