AĞIZ KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR ?

 

Diş Hekimleri kanserlerinde çoğunluğunun 45 yaşın üzerinde ortaya çıktığını kaybederek dikkat edilmesi gereken ağız kanseri belirtilerini de sıraladı. Diş Hekimleri ağız kanserlerinin çoğunluğunun 45 yaşın üzerinde ortaya çıktığını ve erkeklerde oluşma olasılığının kadınlarına oranla 2 kat fazla olduğunu söyledi.

Diş Hekimleri Derneği Başkanı Diş Hekimi Zafer kazak "kimi zaman hiç belirti vermezken kimi zaman hayat kalitesini düşürmeyecek kadar belirti verir ilerleyen vakalarda sadece varlığı Yani az da hissedilen büyüklüğü hastaya sorun oluşturur" dedi ağızda acı veya tarifsiz bir ağrı varsa dikkat edilmesi konusunda uyarıda bulunan hekim "diş etlerinde dilde veya ağız içindeki veya etrafında beyaz veya kırmızı renkli alanlar ağız içinde dil ile hissedilebilen hassas tahriş olmuş kabarık ve kalınlaşmış alanların olması...

Ağızda ve boğazda tekrarlayan kanamalar ve iyileşmeyen yaralar, seste boğukluk veya boğazda yutkunmada cisim hissi çiğneme ve yutma güçlüğü dil ve çene hareketlerinde zorlanma dil ve ağzının diğer bölgelerinde his kaybı uyuşukluk.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın