Ağız İçi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ağız içi bakımında ilk dikkat çeken ve en bilinen diş temizliği ve bakımı yani diş macunu ve diş fırçası ile temizliktir.

Ağız içi bakımı denildiği zaman ilk akla gelen diş bakımı ve temizliğidir. Ancak ağzımızın içinde sadece dişlerimiz yoktur. Diş ve diş eti bakımı kadar dil ve ağız boşluğunun temizliği de önemlidir. Ağız içi yaraları neden olur?  Ağız içi yaraları nasıl önlenir?  Ağzımızın içindeki doğru temizlik ve bakım yapılmamasından dolayı kaynaklanan bakteri oluşumu; diş çürümesi, diş eti iltihabı, ağız içi yaraları ve ağız kokusu gibi birçok olumsuz rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Peki bunları önlemek için sadece diş fırçalamak yeterli midir?

Diş fırçalamak diş bakımı ve temizliği açısından olmazsa olmaz yöntemlerden birisidir. Ama sadece diş fırçalamak, diş temizliği için yeterli değildir. Ağız temizliği doğru yapılmazsa gün içinde yiyip içtiklerimiz diş aralarındaki ve ağız içinde kalır ve bu kalan yemek artıkları ağız içindeki doğal bakteri florasını bozarak istenmeyen bakteri oluşumuna neden olur. Bazen düzenli diş fırçalama yapıldığı halde dişlerin ve diş araları ile birlikte ağzın doğru temizlenememesinden dolayı kaynaklanan diş eti iltihabı, diş eti çürümesi gibi durumlar oluşabilir. Peki ağız içi bakımı nasıl yapılır? Ağız içi bakımında ilk dikkat çeken ve en bilinen diş temizliği ve bakımı yani diş macunu ve diş fırçası ile temizliktir. Bu konu yeterince kapsamlı ve üzerinde dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Biz bu yazıda ağız temizliğinin diğer gerekli parçalarından bahsetmek istedik.

DİL TEMİZLİĞİNE DİKKAT!

Ağız temizliğinde gerekli olan bir yöntem dil ve çevresinin temizliğidir. Bildiğimiz gibi sindirim sistemimizin ilk başlangıç noktası ağız ve dildir. Dilin üzerinde bazı çatlakların oluşması, renk ve yüzey değişiklikleri önemlidir. Dil üzerinde oluşan yarık ve çatlaklar ya da mukoza tabakasının incelmesi dil üstünde kir ve pas tabakası oluşturur. Özellikle geç ve ağır yenen akşam yemeklerinden sonra ertesi sabah dilin üstünde daha fazla bir kir ve pas tabakası görülür. Bu kesinlikle yutulmaması gereken bir maddedir. Dil temizlenmediği takdirde dildeki bu atık zararlı maddeler kahvaltıyla beraber tekrar geri sindirim sistemine döner. Peki dil temizliği nasıl yapılır? "U" şeklindeki özel fırçalar veya metal aparatlarla önce dil ortadan, arkadan öne doğru daha sonra her iki yandan arkadan öne doğru orta bir kuvvetle kazınır ve çıkan pas çeşmede yıkanır. Aynı işlem bir kez daha tekrarlanır ve ağız kuvvetlice bol suyla çalkalanır. Sabahları kahvaltıdan önce günde bir kez yapılmalıdır. Çok pas olanlar, akşam yatmadan önce de bir kez daha yapabilirler. Ayrıca 3-4 damla susam yağını temizlenmiş dile sürmek de yararlıdır. Uygulayın ve sindirim sisteminin tüm gece temizlediği atık maddelerden temizlenin; birkaç gün sonra ağzınızın ve dilinizin ne kadar rahatladığını göreceksiniz.

AĞIZ BAKIM SULARINI KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDELİM!

Ağız içi bakımında önemli temizleyicilerden bir tanesi de ağız bakım sularıdır. Tıbbi olarak hekimlerin önerdiği ağız bakım suları da vardır; bunlar gargaralardır. Tıbbi gargaralar boğazdaki enfeksiyonların giderilmesine yardımcı olarak kullanılır. Nadir olarak dişlerde lekelenmeye neden olsa bile dişe zarar vermediği gibi dişin fırçalanması ile bu lekelenme giderilebilir.

Ağız bakım sularını kullanırken dikkat etmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz: 

DOĞRU MİKTARDA KULLANIN.

Doğru miktarda ağız çalkalama suyu kullanın. Doğru miktarı kullandığınızdan emin olmanın bir yolu, ağız çalkalama suyu dispenseri kullanmaktır. Bu dispenserler çeşitli yerlerden temin edilebilir. Her pompalamada az miktarda ürün alınır, bu şekilde çok fazla ürün alma riski ortadan kalkmış olur. Özellikle ağız çalkalama suyu kullanan bir çocuğu kontrol etme durumundaysanız, bu dispenserler yararlı olabilir. Dispenser aynı zamanda ağız çalkalama suyunun dökülmesini ve boşa harcanmasını önlemeye yardımcı olur. Kullandığınız dispensere bağlı olarak yetişkin birinin kullanımı için yeterli miktarı elde etmek için birkaç defa pompalamanız gerekebilir.

GEREKİRSE SULANDIRIN.

Seçtiğiniz ağız çalkalama suyunun etiketi üzerindeki bilgileri okumaya ihmal etmeyin. Farklı markalarda farklı konsantrasyonlar bulunur ve bazılarının su ile seyretilmesi tavsiye edilir. Unutmayın etikette sulandırmanız gerektiği yazılmamışsa, sulandırmanız durumunda mikrop öldürcü maddelerin seviyesi düşük olacağından ağız çalkalama suyundan yeterince yararlanmamış olursunuz.

AĞIZ ÇALKALAMA SUYU DİĞER ÜRÜNLERİN YERİNE GEÇMEZ. 

Hiçbir ağız çalkalama suyunun günde iki defa dişlerin fırçalanması ve günde bir defa diş ipi kullanılmasından oluşan düzenli ağız bakımı rutininin yerine geçmeyeceğini unutmamak gerekir. Bu yüzden, ağız çalkalama suyu kullanmanızı diş hekiminiz tavsiye etmiş ya da reçetesine yazmış olsa bile, diş sağlığını iyi korumak için komple ağız bakımı rutininizi sürdürmeniz gerekir.

SAATE BAKIN.

Ağız çalkalama suyunu doğru olarak kullanmanın bir anahtarı, ürünü ağzınızda yeterli süre boyunca çalkalamaktır. Ürün etiketini okuyun; pek çok ağız çalkalanması ve sonra tükürülmesi tavsiye edilir.

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın