AFRİN

Son günlerde sıklıkla karşımıza çıkan Afrin meselesinin tarihi bir geçmişi vardır. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra kaybettiğimiz Afrin toprakları İkinci Dünya Savaşı'nın bitimine kadar Fransız işgalinde kaldı. Afrin'in stratejik önemini anlayan Fransızlar Ankara Anlaşması'nda ( 20 Ekim 1921'de  TBMM ile yapılan anlaşma) Afrin'i vermemek için ellerinden geleni yapmışlardır. İkinci Dünya Savaşı'ndan soran da Osmanlı'nın elinden aldıkları Suriye toraklarında Türklerin geri dönme ihtimaline karşı bölgede Türk düşmanlığını yaymışlar bunu da Suriye'de kurdukları manda yönetimlerle yapmışlardır.

Şimdi ise Afrin'e  ve Suriye'ye geri dönüyoruz. Bir yıldan beri oldu olacak denilen Afrin operasyonu başlamış durumdadır. Peki neden şimdi neden daha önce başlamadı bu operasyon. Aslında bunun birden çok sebebi var. Önemli sebeplerinden biri aylar önce İdlib şehrinde muhaliflerin arasında çıkan iç savaşdır. Genel olarak iki büyük muhalif grup vardır Ahrar Şam(Fırat kalkanını beraber yaptığımız grup) ve Tahrir Şam (ABD'nin teröt örgütü olarak gördüğü grup).Bu iki grubun İdlib'de  çatışması yüzünden Afrin operasyonu için gerekli ÖSO güçleri ayarlanamadı. Diğer önemli bir nedende Rus uçağının düşürülmesinden sonra Rusya'nın Suriye'nin kuzeyinde  hava sahasını kapatmasıdır. Bu hava sahasın kapatılması yüzünden uçaklarımız uzun süre afrin'de gözlem uçuşu yapamadılar. Lakin bu sorunlar geçmişte kaldı, şuan gerekli ÖSO birlikleri toplanmış durumda. Yerel kaynaklara göre operasyona Türkiye'nin eğittiği 20 bin ÖSO askeri katılacak. Rusya da son diplomatik görüşmeler sonucunda hava sahasını Türkiye'ye açmış durumda.

PYD'nin  Türkiye'ye karşı hiç şansı yoktur , her halükarda bölge temizlenecektir ama bu kısa sürede mümkün olamaz. Bölgedeki sivil halk göz önüne alındığında ve Türk ordusunun sivil halk konusunda hassasiyeti bilindiği için Türk ordusu işi aceleye getirmeden , sivil halkın zarar görmemesi için dikkatli ve yavaş şekilde hareket edecektir.

ALLAH ASKERİMİZİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 

 

 

Bir cevap yazın