Adım Adım Kombucha Çayı Yapımı

Kombucha Çayı'nı evde yapmak isteyenler, öncelikli olarak kombucha kültürünü bulmaları gerekiyor. Kombucha kültürünü üretip satışa sunanlar bulunuyor. Güvenli bir alışveriş için Kombucha kültürünü aldığınız kişinin Kombucha'yı iyi bilip uzun süredir üretiyor olmasına dikkat etmelisiniz. Aldığınız bu kültür küflü ya da miadı dolmuş olmamalıdır.


Kombuch Çayı Yapımı için Malzemeler

 • 3 litre su,
 • l su bardağı toz şeker,
 • l çay bardağı siyah çay.

Kombuch Çayı Nasıl Yapılır?

 1. Üç litre suyu bir tencere içerisine koyup 10 dakika (100 derecede) kaynatın ve ocaktan alın. l su bardağı toz şekeri kaynar suya ilave edip şekeri içinde tamamen eritin.
 2. Kapaklı bir çelik süzgecin ve yahut temiz bir tülbentin üstüne l çay bardağı siyah çayı dökün ve tülbentin ağzını düğümleyerek kapatın. Bunu az önce hazırladığımız içinde su ve erimiş şeker olan tencerenin içine koyun. Çayı bir bohça yapıp tencerenin içinde demlenmeye bırakın. Üstüne kapak kapatın, yarım saat demlenmesini bekleyin.
 3. Yarım saat sonra çayın içinde olduğu tülbenti tencereden çıkartın ve çayı büyük bir cam kavanoza aktarın. Metal olmayan bir süzgece kavanozun ağzına koyun ya da tülbentli süzüp kavanoza doldurun. Not: çayın içinde hiçbir tortu kalmamalıdır.
 4. Kavanozdaki cay oda sıcaklığına düştüğünde içine kültürü yerleştirin. En dibe indikten sonra ağzını temiz bir tülbent ile kapayın. Ağız kısmına bir lastik geçirin. 15 gün boyunca oda sıçaklığında bekletin.  Bu süreç içerisinde yerinden oynatmamaya dikkat edin. Karanlık bir ortam tercih edin. Not: Tülbentin ince deliklere sahip olması hem hava almasını hem de kapalı kalmasınj sağlar. Bu nedenle tülbent tercih edilir.
 5. Fermantasyonun tamamlandığı tadında  anlaşılır.bir pipet yardımıyla tadına bakabilirsiniz. Asitleşmeye baslayacak ve
  Şeker tadı gelmeyecektir. Eğer şekerli su tadı baskında ya da yavan bir tadı varsa henuz oturmamış demektir.
 6. Asitleşme tadını almaya başlayınca içinden kültürü çıkartın ve kalan çayı süzün. Tekrar kapalı bir şişeye aktarıp buzdolabına koyarak tüketmeye başlayabilirsiniz.
 7. İçinden çıkardığınız kültürü daha sonra kullanacaksınız. Bu nedenle bu kültürü biraz kendi çayı içinde kapalı bir cam kapta saklayın.
 8. Meyve aşamasında tercih ettiğiniz meyvelerin kabuklarını soyup doğrayarak içine koyabilirsiniz. Meyveleri ekledikten sonra kavanozun ağzını bir kapakla kapatın. Meyve çayın içinde kalan canlı bakterilerle birlikte çalışmaya devam edecektir. Damak zevkinize göre 2-3 gün kadar, yine oda sıcaklığında kapalı kavanoz içinde bekletin. Meyveyi içinden alıp tekrar süzün ve kalan çayı buzdolabına koyup öyle tüketin.

Not: Kombucha kültürü her şeyden etkilenebilir. Bulunduğu ortamın steril olması gerekiyor. Evde kokunun en az olduğu ve en temiz olan yerde kalmasında fayda var.


www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet