A’dan Z’ye Radyoterapi

Radyoterapi, iyonizan radyasyonunun kullanıldığı bir çeşit tedavi yöntemidir.

Aslına bakarsanız hepimiz radyasyona yani enerjinin havada iletilmesi olayına aşinayız. Çünkü günlük hayatta kullandığımız pek çok cihaz mesela; cep telefonları, televizyon antenleri, uydu yer belirleme sistemleri (GPS) ve radyolarımız vbg. enerjinin havada iletilmesi yani radyasyon prensibine göre çalışır.


Tıbbi tedavi yani sağlık amacıyla kullandığımız ışınlara ise ”radyoterapi” yahut “ışın tedavisi” adı verilir.

Radyoterapi amacıyla ile kullanılan bu ışınlar iyonizandır. İnsanın DNA’sında hasar oluşturabilir. Uygulanan radyoterapi hem tümör hem de sağlıklı dokuların DNA‘sında hasar meydana getirir. Tümörlü dokulardaki hücreler radyoterapinin meydana getirdiği bu hasardan kurtulamaz ancak sağlıklı dokular bu hasarı onarır. Radyasyon, işte bu nedenle bulunduğu 1890’li yıllardan itibaren tedavi için kullanılmaktadır. 

Radyoterapi (ışın tedavisi) Sırasında Neler Hissedilir?

Öncelikle hasta tarafından, Tomografide uygulanan düşük enerjili X-ışınlarının ya da yüksek enerjili ışınların vücuda  giriş çıkışı algılanamaz.  Bu sebepten ışın tedavi cihazlarında yatan hastalar işlem o sırasında pek bir şey hissetmezler.

Radyoterapi Öncesi Hazırlıklar Nelerdir?

Işın tedavisine yani radyoterapiye çok değişik aşamalarda gerek duyulabilir. Bu tedaviye başlamadan önce eksik tetkiklerin tamamlanması gerekebilir. Öncelikle radyoterapiye başlanmadan hastaya bu uygulamanım niçin gerekli olduğu radyasyon onkolojisi uzmanı aracılığı ile anlatılır. Çoğu radyoterapi uygulaması bir organın tamamını ya da belli bir bölgesine uygulanacaktır. Bu yüzden ışınlanacak bölgeye göre farklı hazırlıklar yapmak gerekir.

Radyoterapi Süresi Nasıl Belirleniyor?

Radyoterapi planlaması genellikle bilgisayarlı tomografi çekimiyle başlar. lşınlanacak bölgeye karar veren radyasyon onkolojisi uzmanı, bilgisayarlı tomografide gerekli çizimleri yapar. Işınlanma yapılacak alanların düzenlenmesi ve nasılışınlanacağı medikal radyofizik uzmanı ile birlikte kararlaştırılır. Böylelikle hastanın her gün ne kadar süreyi tedavi makinesinde geçireceği ve kaç gün boyunca ışına girmesi gerektiği belirlenir. 

Radyoterapi Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?


Radyoterapi radyasyon onkolojisi uzmanının kontrolünde gerçekleşir. Radyoterapi sırasında hekimin tavsiyelerine uyulmalıdır. Işın tedavisi
sırasında ateş, yutma güçlüğü
gibi özellikle yeni gelişen şikâyetlerde doktor bilgilendirilmelidir. Aynı şekilde herhangi bir ilaç kullanmadan önce
hekime haber verilmeli ve danışılmalıdır. 

Radyoterapide Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Radyoterapi sırasında beslenme konusu ışınlanan bölgeye göre değişebilir. Mesela; baş, boyun ve yemek borusunu içeren tedavilerde yumuşak, yakıcı olmayan gıdalar önerilir. Alt batını içeren ışınlamalarda ise ishal yapmayacak bir diyetin tercih edilmesi gerekir.

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın