Adaçayı Nedir? Adaçayı Faydaları Nelerdir? Adaçayı Nasıl Yapılır?

Adaçayı Nedir?

Adaçayı, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasının Salvia cinsini oluşturan 700 kadar otsu ve odunsu bitki türünün ortak adı. Bu cinsin bazı türleri önemli bir uçucu yağ kaynağıdır.

Adaçayı Özellikleri Nelerdir?

Tıbbi adaçayı (S. officinalis), anayurdu Akdeniz çevresi olan çokyıllık bir bitkidir. Boyu 60 cm, sık tüylü ve gri-yeşil yaprakları oval biçimli, kırışık yüzeyli, çiçekleri ise mor, pembe, beyaz ya da kırmızı renklidir. Yapraklarında, başlıca bileşenleri tuyan ve borneol olan yüzde 2,5 oranında uçucu yağ bulunur.

Ortaçağlarda belleği güçlendirip, zihni geliştirdiğine inanılan adaçayı yapraklarının suda kaynatılmasıyla hazırlanan çayı tonik olarak kullanma geleneği yüzyıllarca sürdürülmüştür.

Günümüzde de çeşitli ülkelerde taze ve kuru yaprakları yiyeceklere tat verici olarak kullanıldığı için, ekimi yapılır.

Türkiye’de tıbbi adaçayı kendiliğinden, yani yabani olarak yetişmez; buna karşılık 90 kadar adaçayı türüne rastlanır. Bunlardan Batı ve Güneybatı Anadolu’da yaygın olan Anadolu adaçayı (S. triloba), 120 cm boyunda, leylak renkli çiçekler açan, beyaz tüylerle kaplı, çalımsı ve çokyıllık bir bitkidir. Yapraklarından çay hazırlanır, ayrıca yapraklı ve çiçekli dallarından elma yağı adı verilen uçucu bir yağ da elde edilir. Türkiye’de yaygın olarak yetişen başka bir adaçayı türü de 100 cm boyunda, kalp biçiminde tüylü yapraklı, beyaz çiçekli, ikiyıllık bir bitki olan misk adaçayıdır (S. sclarea).

Adaçayı: Doğal bir antibiyotiktir. Adaçayı bitkisine böcek gelmez.

Adaçayı Faydaları Nelerdir?

▪ Grib ve soğuk algınlığına iyi gelir.

▪ Vücutta biriken toksinleri dışarı atılmasını sağlar.

▪ Bronşite iyi gelir.

▪ Ateş düşürücü olarak kullanılır.

▪ Kan şekerini düşürücü olarak kullanılır.

▪ Hafızayı güçlendirici etkisi vardır.

▪ Boğazda oluşan faranjite iyi gelir.

▪ Bütün boğaz enfeksiyonlarında kullanılan bir bitkidir.

▪ İshali keser.

▪ Diş eti iltihaplarına çok fayda sağlar.

▪ Ağızda oluşan kokusunu giderir. Ağız içi yaralara aftlara çok iyi gelir.

▪ Sinirsel olarak ortaya çıkan baş ağrısı giderici olarak kullanılır.

▪ Aşırı terlemeyi azaltmak için adaçayı kullanılır.

Adaçayı Nasıl Yapılır?

Adaçayı Kürü

Bir çay demleme aparatına bir su bardağı su konulur ve ocağın altı yakılır. Su kaynamaya başladığında ise 1 tutam 1 tatlı kaşığı taze kurutulmuş adaçayı atılır. Ocağın altı kısılır ve 10 dakika kısık ateşte kaynatılır. Sonra bir süzgeçten temiz bir su bardağına süzülerek ılıdıktan sonra günlük bir bardak adaçayı içilir ya da sabah-öğle-akşam gargarası yapılır. Şikayete göre 3 gün ya da 7 gün günlük taze olarak kaynatılan adaçayının gargarası yapılmaya devam edilir.

Sağlıcakla kalın…

#Evdekalın

 

 


"Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen bir HİÇ ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir." Hz. Mevlana

Bir cevap yazın