Adab Nedir? Adabımuaşeret Görgülü Olmak, Görgülü İnsan Nasıl Olur?

Adab Nedir?

Adab, tekili Edeb. İslamda iyi ahlak, nezaket, incelik, güzel söz ve davranış ve bunlara ilişkin töre ve kurallar.

İbadette gözetilecek kuralları, tasavvufta tarikatların kendilerine özgü yöntem ve ilkelerini içerir. Bir meslekle birlikte anıldığında, o meslekle ilgili temel ahlak ve davranış düzenlemeleri anlamına gelir. Çeşitli sanat, bilim ve spor dallarında da uyulması gereken ilkeleri belirleyen adabın işlevi, İslam toplumlarında insanlar arasındaki ilişkileri düzenlemektir. Topluluk ya da toplumun büyük çoğunluğu tarafından benimsemiş olması da kişilerin adaba uygun davranmasını gerektirir.

Adabımuaşeret

Görgülü Olmak

Nitekim yüce Rabbimiz Kur'an'ı Kerim'in Bakara Sûresinin 83. âyetinde şöyle buyurmaktadır:

"İnsanlara güzel söz söyleyin."

Toplum içinde uyulması ve yapılması gereken bazı nezaket kuralları vardır. Saygı ölçüsünde saygının gereği gibi davranan ve bunu sergileyen kişilere görgülü insan denilir.

Görgülü İnsan Nasıl Olur?

Görgülü bir insan olgun olan, her zaman ve her yerde ve her toplumda medenî da davranışlar sergiler. Gerek söz, gerek davranışlarıyla, bilgisiyle kültürüyle, kimseyi rahatsız etmez ve incitmez.

Görgü kurallarında toplumların inançları, örfleri, adetleri, ekonomik seviyeleri, teknolojinin gelişmesiyle de zamana göre de değişiklikler belirtebilir.

Görgülü insan demek, hoşgörülü mütevazı olan,  saygılı ve seviyeli, karşısındaki düşünerek hareket eden konuşan, yumuşak huylu olan, kibar ve nazik davranan biridir.

Görgüden nasibini almamış insan ise kaba saba, sert olan, katı kalpli olan, vurdumduyms  duyarsız olan, karşısındaki kişiyi önemsemeyen ve çok kaba ve kırıcı olan biridir.

Görgü kuralları insana saygınlık kazandırır. Kişilerin birbilerini sevmesini, anlayışlı ve hoşgörülü davranışlar sergiler.

Görgü kurallarına uyularak günlük hayatta iş ve güçte düzen otorite sağlanır. Birey ve toplum rahat ve huzurlu olur. Kişiler arasında da mütevazi yani yumuşak olma, sükûnet akabinde zarafet hâkim olmaktadır.

Selam ve Dua ile Kalın...

#Evdekalın

 


Bir cevap yazın