Abdestin Vücudumuz İçin 10 Yararı

Abdestin Vücudumuz İçin 10 Yararı

Abdest dinimizde ibadetlerden önce yapılan temizliktir. Abdest almak dini bir unsur olmakla birlikte sağlığımız için de oldukça önemlidir. Örneğin; yaşlanmayı geciktirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Peki sadece abdest almanın yararları bu kadarla sınırlı mıdır? Cevap: elbette ki değil!! Abdest almanın sayısız faydaları arasından sizler için 10 tanesini işledik.

Hadis-i Şerif

Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurur: “Güzel abdest almak imanın yarısıdır ( Müslim).

1- Abdest alırken boynun mesh edilmesiyle,  boyundan beyne giden damarlarda rahatlama gerçekleşir bu da  damarlarda oluşabilecek  olası sorunların önlemesini sağlar.

2- Abdest almak dolaşımsal aksaklıkları da giderilir, mide ve bağırsak sorunlarını önler. Böylece vücut dinçliğini muhafaza eder.

3- Sindirim ve sinir sistemini rahatlatarak katkı sağlar. Kan dolaşımını düzenler.

4- El, yüz ve ayaklar gün içerisinde bir çok toz ve bakteriye maruz kalırlar. Abdest alınarak bu zararlı maddeler giderilir.

5- Ayakların gün boyu beli aralıklarla yıkanması mantar, varis, siyatik gibi bazı hastalıkların oluşumunu engeller.

6- Yüzün yıkanması, damar ve sinirleri harekete geçirir. Cildi nurlandırarak güzelleştirir, baştaki yorgunluğu ve ağrıyı azaltır.

7- Teyemmüm abdesti almak da vücuttaki fazla ve statik elektriği büyük ölçüde yok eder. Vücuttaki elektriğin atılması ise beynin işleyişi stabil hale gelir bu da oluşabilwcek psikolojik hastalıklatın önlenmesini sağlar.

8- Gün boyunca soluduğumuz havada bir çok toz ve bakteri bulunur. Bu nedenle  günde 5 vakit temizlenen burun, mikropların vücuda zarar vermeleri önler.

9- Koruyucu hekimlik yönünden vücudun belirli aralıklarla yıkanması gerekir. Gusl abdesti alındığında da vücudun temizliği sağlanarak zindelik kazanılmaş olur.

10- Lenf sistemi bilindiği üzere beynin en önemli koruyucularındandır. Abdest ve gusl abdesti lenf sistemini harekete geçirdiği gibi damar sertliği ve daralmasınıda önler.


Peygamber efendimizin abdestle ilgili bir Hadis-i Şerif’i ile başladığımız yazımıza yine Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) ‘in bir Hadis-i Şerif’i ile son verelim… Sağlıcakla kalın.


Bir cevap yazın