Abdestin Alınışı ve Abdesti Bozmayan 10 Şey

Peygamber Efendimizin sünnetlerinden biriside sürekli abdestli bulunmasıdır. Bazı ibadetler abdestsiz yapılamaz. Bunlar namaz kılmak, Kabeyi tevaf etmek, Kur'an okumak gibi farz ibadetlerdir. Bir müslüman zorunlu bir sebep olmadan da sırf Peygamber efendimizin sünnetini uygulayabilmek için ve sevap kazanabilmek amacıyla abdest alabilir. Bu davranışıyla sevap kazanır. Abdest, insanlığın huzur ve sükunetine katkı sağlar. Şimdi abdestin nasıl alındığını görelim.

Abdestin Alınışı

Abdest şöyle alınır:

Abdeste niyet edilerek Euzu Besmele çekilir. Eller bileklere kadar 3 defa yıkanır, parmakların arası iyice ovuşturulur, yüzük varsa oynatlır. Sağ elle 3 defa ağıza su alınarak iyice çalkalanır. Misvak veya fırça ile dişler temizlenir. Yine sağ elle buruna 3 defa su alınarak genzi yakacak şekilde burun temizlenir. Sonra yüzün saç bitiminden itibaren her tarafı üç defa güzelce yıkanır. Peşinden önce sağ sonra sol kol, dirseklerle beraber yıkanır. Sonra baş mesh edilir. Bu esnada şehadet parmaklarıyla kulakların içi, baş parmaklarla dışı, ellerin arkasıyla da boyun mesh edilir. Daha sonra önce sağ sonra sol ayak, bileklere kadar üçer defa yıkanır. Parmak aralarının da yıkanması sağlanır. Kısaca abdestin alınışı bu şekildedir. Abdest alarak hem sevap kazanıp ibadet yapmış oluyoruz. Hemde sağlığımıza katkıda bulunuyoruz.

Abdesti Bozmayan Şeyler

1. Ön ve arka hariç, vücudun herhangi bir yerinden çıkıp olduğu yerde kalan, etrafa yayılmayan kan.

2. Bir yaradan, kan akmaksızın et parçası düşmesi.

3. Yaradan, burun ve kulaktan kurt düşmesi.

4. Ağız dolusundan az kusmak.

5. Balgam tükürmek.

6. Pıhtı halinde kan parçası kusmak.

7. Kullanılan diş fırçasında, dişler arasına sokulan kürdanda veya ısırılan bir şey de görülen fakat akmayan kan.

8. Bir hastalık sebebiyle olmayıp, ağlamak ve çok gülmekten dolayı akan gözyaşı.

9. Mayasıl yaşlığı ve parmak aralarındaki pişinti.

10. Dizüstü veya bağdaş kurarak oturup uyumak.

Namazda bu şekilde uyunduğunda abdesti bozacak bir halin meydana gelmeyeceği kabul edilir. Şayet bu durumlarda yellenmek gibi abdesti bozan bir hal meydana geldiği biliniyorsa abdest bozulmuş olur.

Bir diğer yazımızda abdesti bozan şeyleri sizler için paylaştık.

Hadis-i Şerif

"Kim güzelce abdest alırsa bir gün o kimsenin günahları tırnaklarının altına varıncaya kadar bütün vücudundan çıkar" (Müslüm Taharet 33.).

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 


Bir cevap yazın