ABD Halk Sağlığı Servisine Göre; Elektronik Sigaranın Sağlığa Etkisi

Sigaraya altarnatif olarak üretilen elektronik sigara'nın (e-sigara) zannedilenin aksine sağlığa çok fazla zararı olduğu ortaya çıkarıldı. Özellikle gençler arasında yaygın olarak kullanılan ve "vaping" olarak adlandırılan yeni bir yaşam tarzı ve eğilim oluşturan ektronik sigaranın zararlarına geçmeden önce tütün ürünlerinin içeriğinden biraz bahsedelim;

Sigaranın içindeki maddeler nelerdir?


Sigara, içirisinde 4000’in üzerinde kanserojen madde bulundurmaktadır. Bu maddelerin içinde en büyük tehlike oluşturanları; arsenik (fare zehiri), hidrojen siyanid (gaz odaları zehiri), toluen (tiner), benzin, kadmiyum (akü metali), amonyak ve propilen glikol gibi ciğerlerimizde katran (asfalt) oluşturan zehirli maddelerdir.

Sadece bir sağlık sorunu olmayan, aynı zamanda sosyal ve ekonomik bir sorun da olan sigara, bağımlılık yapıcı bir madde olması, piyasada serbest satılabilmesi, çok fazla çeşidinin olması ve kolay ulaşılabilmesi nedeniyle günümüzde insan sağlığını tehdit eden unsurların başında gelmektedir. Öyle ki, doktorlar tarafından ilk önce sigara içip içmediğimiz sorulur.

Peki Sigaraya Alternatif Olarak Sunulan ve Daha Masum Gibi Gösterilen Elektronik Siğaranın Sağlığa Etkileri Nelerdir?

ABD Halk Sağlığı Servisinin elektronik sigara için yapmış olduğu incelemelerden çıkan sonuçlara maddeler halinde bakalım;

▶Nikotin, aroma verici, kimyasal ve diğer parçacıklar insan vücudunda akut etkiler oluşturuyor ve nikotin bağımlılığını ortaya çıkarıyor.

▶Nikotin kullanımına bağlı olarak, beynin bilişsel gelişiminde, olumsuz etkiler ortaya çıkıyor.

▶Normal tüketilen sigaraların kullanımına da zemin hazırlıyor ve ikisinin birlikte kullanımı sık görülüyor. Bu da bir nevi kaş yapayım derken gözün çıkmasına neden oluyor.

▶Yasadışı madde kullanımının önünü açıyor.

▶Psiko-sosyal sağlık üzerinde etkisi bulunuyor, özellikle gençlerde eşlik eden psikyatrik hastalıklar görülüyor.

▶Nikotin doz aşımına sebep olabiliyor, elektronik aksamda ise batarya patlaması gibi sorunlar oluşabiliyor.

Bunlar gibi bir çok zararı bulunan sigara ve elektronik sigaradan çocuklarımızı ve kendi sağlımızı düşünerek mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir.


 

 


Bir cevap yazın