88 - 89 Kelebeği Nedir?

Hayvanlar dünyasındaki en tuhaf isme sabip canlısı 88 - 89 kelebekleri. Aslında asıl isimleri Callicore. Orta ve Güney Amerika'daki tropik yağmur ormanlarında yalnız yaşamaya alışkın bulunduğu ortamın şartları in yüksek hızla uçuş kabiliyeyine sahip bir kelebek türü. Krem ya da beyaz rengi kanatlara sahip ve bu kanatlar siyah ile kırmızı çizgilerle süslenmiş. Peki, 88 89 kelebeğinin ismi nereden geliyor? Kelebeğe 88 89 kelebekleri adını veren şey ise bu kanatların üzerinde yazan 88 ve 89 sayıları olması. Bu şık işaretler kelebeğin doğal habitatında potansiyel eşlerin ilgisini kolayca çekmesini ve soyunu sürdürmesini kolaylaştırıyor.

Kelebeklerin kanatlarındaki işaretler pul hâlindeki binlerce küçük kitin parçasından meydana geliyor. Bu özelliği sayesinde de vücut ısısını düzenleyebiliyor. Ancak ne yazık ki kelebeğin bu güzelliğine en çok musallat olan canlı ise yine insanlar. Callicore kelebeklerini yerel halk hediyelik eşya yapımında kullanıyor. Bu da kelebeğin türünü ciddi anlamda tehlikeye sokuyor.

Yalnız her ne kadar insanların bu işte büyük payı olsa da 88 - 89 kelebekleri de insanlara karşı boş değil. 88-89 kelebeğinin soyunun tehdit altında olmasının bir diğer sebebi ise bu kelebeklerin insan teri içmeyi aşırı sevmesi. Bu yüzden insanlarla sık sık temas halinde oluyor ve avlanması kolaylaşıyor.

Bir cevap yazın