ŞEHİTLİK - ŞEHADET

Yarab bu ne dehri bi emandır.
Yarab bu ne dar'ı imtihan dır.
Şehitlik ,kadrini ve kıymetini ancak, Cenabı Hakkın takdir ettigi ve taltif ettiği büyük bir mertebedir.
Şehitlik, ölümü özleten ,özendiren hasrettir.
Şehitlik, ölümün en güzel elbisesidir.
Şehitlik, ecelin en güzel suretidir.
Şehit, şu fani hayatta ,şu muvakkat hayatta ölümü yenen insandır, ölümü korkutandır.
Şehit, asıl yaşanılacak hayatın neresi olduğunu gören, bilen ve tercihini ona göre yapan insandır.
Şehit, ölümden ne korkarsın korkma! ebedi varsın diyen kahramandır!
Şehit ,bir can verdim efendime,
Bin can alırım kime ne diyebilen erdir,
Müslüman yapacağı her işin evvelinde Allah'ın ve onun Kutlu peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yapacağı işle ilgili tenbihlerini dikkate alan insandır.
Allah Rasulü "Bir Müslümanın Allah yolunda ister sabah vakti, ister akşam vakti camileri ,minareleri, ezanları, mihrapları, minberleri muhafaza edebilmek için, Allah yolunda attığı bir adım Cenabı Hakk'ın katında ve dünya içindekilerden çok daha hayırlıdır."
(Hadisi şerif) demiştir.
Bugün şehitlerin hayatları ile; geçmiş ve gelecekte Müslüman olmanın en zor şartlarda bile İslam'a bağlı kalmanın imanlarinda nasıl tecelli ettiğini onlardan öğrenmemiz gerekiyor.
Bosna Harbi yaşanırken, Müslümanların en zor şartlarda imanlarını,namuslarını, Kuran'ı korumaya çalışırken ,Sırplar hiçbir kırmızı çizgileri olmaksızın insan haklarını çöpe atmışcasına, karşındakinin insan olduğunu unutmuş bir şekilde, yaşlı insanların kundaktaki çocukların bile canına kıymaya başlamışlardı. Bosnalı müslümanlar, gaziler bize yapılanları görüyorsunuz namusumuza tecavüz ediyorlar, kundaktaki çocuklarımızı katlediyorlar evlatlarımıza ve yaşlılarımıza nefes almayı çok görüyorlar. Aynen bugün Suriye'deki gibi ekmek çoktan unutuldu, su kimsenin aklına gelmiyor onlar alacakları bir nefesten mahrum ediliyorlar. Ehli küfür böyle işkence ediyor Müslümanlar bu duruma dayanamıyorlardı.
Aliya İzzetbegoviç'e geldiler" Efendim müsaade edin bize yaptıklarının aynısını yapalım müsaade et izin ver ".dediler
Aliya İzzetbegoviç hiçbir Müslümanın asla unutmaması gereken hakikatı haykırdı:
"Kardeşlerim ben Allah'ın düşmanlarından ne yapacağımı öğrenmem. Ben onlardan ancak ve ancak ne yapmayacağını öğrenirim."

Eğer bir Müslüman bu hassasiyeti yitirmeye başladıysa bilsin ki o Müslümanın gözü, kulağı yavaş yavaş küfür tarafından uyuşturulmustur. Çanakkale ve şehitlerimiz ne pahasına olursa olsun. Bu ümmetin uyutulamayacağını ebedi bir uykuya dönüştürülemeyeceginin ispatıdır.

“Kim Allah’a kavuşmayı severse / isterse, Allah da ona kavuşmayı sever / ister; kim de Allah’a kavuşmayı sevmezse / istemezse, Allah da ona kavuşmayı sevmez / istemez"
İçinizden kim Allah'a kavuşmak istiyorsa bilesiniz ki Allah'ın sizin için yazdığı vade çabucak gelebilirsiniz. Onu şehit olarak karşılamak gayretinde olunuz Allah Gizli ve aşikar hangi duaları yapıyor ve neleri istiyorsanız Cenabı Hak onları işitiyor ve biliyor bir insan son nefeste nasıl ölmek istiyorsa son nefesin nasıl olmasını istiyorsan, o amele, o hale devam et. Allah bizlere huzurla yaşamayı nasip etsin.
Hz Ebu Hureyre'den rivayet kainatın sultanı buyuruyor ki
"Bana gösterildi. Cennete ilk önce girecek üç kişi bana gösterildi. Birincisi Şehit cennete ilk gireceklerdir. Neden şehid denmiş. Çünkü daha ölürken gideceği makamı gördüğü için ikinci kendine verilecek mükafatlar daima gösterildiği için. Üçüncüsü Allah ve melekler Onun bu fedakarlık ve gayretine en büyük imanına şahit oldukları için.
Şehit ilk cennete girecekler den birisi ikincisi, iffetli namuslu ne pahasına olursa olsun yaşadığı zaman içerisinde namusunu asla pazarlık mevzu etmeyen kişi, üçüncüsü köle olduğu, omuzunda çok ağır yükleri olduğu halde, hiçbir mazeret Allah'a ibadetlerini en güzel surette yapmasına mani olamıyor hiçbir sorumluluk onun güzel bir kul olmaktan alıkoymuyor ve köle olduğu halde hakkı tebliğ eden kişi."

Cenabı Hak bizlere şehit olma pahasına, İslam'ı muhafaza ve müdafaa eden kişilerin hürmetine hem Mekke'de, hem tekkede, hem cephede şehit olmayı nasip etsin Rabbim bizlere cami kubbesinde bir ömür, minare gölgesinde bir kabir nasip eylesin.
Cenabı Hak şehitleri bizlere şahit ve şafii eylesin.
Mahmut Eren Hocaefendi'nin sohbetinden

 

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın