8 Soruda Çatalhöyük

1.ÖNEMİ NEREDEN GELİYOR? 

Güney Anadolu Yakası'nda bulunan ismini etrafında bulunan höyüklerden alan Çatalhöyük yaklaşık 14 hektarlık bir alan üzerinde yer alıyor. Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılıyor. Doğu 18 Neolitik katmandan oluşuyor. Yerleşik hayata geçişi ispat eden bazı buluntular mevcut. Örneğin duvar resimleri, heykeller, sanatsal ürünler, rölyefler, sosyal örgütlenmeler gibi ögeler bulunmakta. Batı Höyük ise M.Ö 6200-5200 yılları arasında yaşanan Kalkolitik döneme ait bazı kültürel özellikler taşımakta.

2.TARİHSEL SERÜVENİ NEDİR?

Höyük 1958 'de James Mellaart David French 1961 yılında arkadaşlarıyla yaptığı bir araştırmada bulunduktan sonra aynı yıl içinde bulgular için kazıya başladılar. İngiliz Prof. Lan Hodder bu kazılara geniş çaplı bir şekilde 1963 yılında devam etti ve kamuoyuna duyurdu. 2012 yılında Çatal höyük UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yerini aldı. M.Ö 7000 yıllarına ait Höyük, böylelikle hak ettiği yerde bulunmuş oldu.

3. ADI NEREDEN GELİYOR ? 

Yüksek olan iki tepesinin çatal şeklinde olmasından dolayı ismi Çatalhöyük'tür.

4.DİĞER NEOLİTİK YERLEŞIMLERDEN FARKI NE ?

Köy yaşamını bırakıp, kentleşme evresine girdiğinden dolayı diğer Neolitik yerleşimlerden farklıdır.

5. EVLERİN YAPIM AŞAMASINDA NELER VAR?

Bu bölgedeki evlerin yapımında ağaç direkler, Sıva, dörtgen kerpiçler, saman, çamur gibi malzemeler kullanılmıştır.

6.EVLERİN PLANI NASIL?

Hemen hemen bütün evler Çatalhöyük'te birbirine benziyor. Pencereleri olmayan, iki oda, bir depo, bir mutfaktan oluşan kerpiçten evler. Ayrıca pencerelerinin olmaması bu evleri diğer evlerden farklı kılıyor. Bu bölgede sokak kavramı bulunmamakta. Evlerin çatılarından girip çıkılmakta. Ayrıca binaların dışlarını sıvadıkları ve geometrik şekiller yaptıklarından dolayı, evlerini süsleme ihtiyacı hissettikleri anlaşılıyor.

7.EVLERİN DUVARLARINDA SIKÇA YER ALAN BOĞA FİGÜRÜNÜN ANLAMI NEDİR?

Gerçek boğa kafası da dahil olmak üzere birçok boğa figürü duvarlarda kullanılmıştır. Sebebi boğaların dini inanışlarında yer almasıdır.

8.ÇATALHÖYÜK'TEKİ KAZILARDAN BUGÜNE KADAR NELER ÇIKARILDI?

Çatalhöyük 'den bugüne kadar çıkartılan toprak kaplar, seramikler, çanak, çömlek, obsidyen malzemeden yapılmış silah uçları, kilden baskı kalıpları, kemik, ev araçları, çakmaktaşı, toprak kaplar gibi bazı malzemeler bulunmuştur.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın