8 MADDEDE KAHVENİN FAYDALARI

1) Kahve çok miktarda antioksidan bulunduruyor.

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar, kahvenin, doğal ve güçlü antioksidan kaynakları arasında ilk sıralarda yer aldığını ortaya koyuyor. Kahvede bulunan antioksidanlar yaşlanma etkilerini hızlandıran hücre hasarına karşı korumamıza yardımcı oluyor ve bağışıklık sistemimizi destekliyor.

2) Kahveyi sadece koklamak bile strese iyi geliyor.

Seul Ulusal Üniversitesinden araştırmacıların fareler üzerinde yaptığı bir deneye göre az uyku nedeniyle strese giren fareler kahve aramasına maruz kaldıklarında, beyinlerinde bu strese bağlı olarak oluşan projede bir değişim yaşıyor.

3) Kahve, Parkinson hastalığı ile ilgili semptomları azaltabiliyor.

Yüce Doktor Renault bozdurma tarafından Sizce önce deli de kaleme alınan bir çalışmaya göre, kahve içmek Parkinson hastalığı ile ilgili semptomları azaltabiliyor. Çalışmada, kahve içenlerin parkinson hastalığına yakalanma riskinin daha düşük olduğunda belirtiliyor.

4) Kahve, daha mutlu hissetmenizi sağlayabiliyor.

Nacional heyati n Street tarafından yapılan bir araştırmaya göre günde 4 kahve içenler, hiç içmeyenlere oranla %10 oranında daha az depresyona giriyor.

5) Kahve tüketiminin daha düşük intihar olayı ile bir ilişkisi bulunuyor.

Harvard Halk Sağlık Okulu’nun yaptığı araştırmaya göre, hafif bir anti depresan etkisine sahip olan kahve günde 2 ile 4 fincan kadar tüketildiğinde intihar oranının %50 oranında düşürüyor.

6) Kahve, Alzheimer’a yakalanma riskini düşürüyor.

İsveç ve Finli nörologların, kahve ve Alzheimer’a ilişkisine yönelik 10 yıl boyunca 1400 hasta üzerinde yaptıkları çalışmalara göre, kahve Alzheimer’a yakalanma riskini %50 oranında azaltabiliyor.

7) Kahve, migren ataklarını önlemede etkili olabiliyor.

Kahve, sık migren atağı geçirenlerde beyin damarlarında kasılma yaptığı için migren atağını önleyebilir. Fakat çok sık kahve içenlerde kahveyi ani bırakanlarsa migren ataklarının sıklığını artırabiliyor.

8) Kahve, konsantrasyonu artırıyor.

Kahve, özellikle beyne olan kan dolaşımını artırarak, kişiyi daha dinç hissettiriyor. Dikkat eksikliğinin giderilmesini sağlıyor.

 

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın