7 Şaşırtıcı Akne Tetikleyici

Yetişkin bir kadın olsanız da hala sivilcelerle mi savaşıyorsunuz? Herkesin baş belası, beklenmedik bu suçluları saf dışı ederek cildinize ihtiyacı olan temizlik deneyimini yaşatın.

Gençlik yıllarınızla birlikte sivilce belasını da geride bıraktığınızı mı düşünüyorsunuz? Flash haber: Yetişkinler de akne sorunu yaşayabilir. Ayrıca bu konuda suçlanması gereken tek şey hormonlarımız değil. Cildinizi sağlıklı ve temiz tutmanın yollarını öğrenmek ister misiniz? Ohalde yazımıza bir göz atın.

1. Cep Telefonunuz

Bakteriler makyaj, yağ ve ter telefonlarda birikebilir. Üstelik doğrudan cildiniz ile temas ettiğinde yanaklarınızın, çenenizin ve ağzınızın etrafında akne oluşmasına neden olabilir. Telefonun cildiniz üzerinde uyguladığı baskıya bakteri ve diğer birikintilerin cildinizde mahsur kalmasına neden olarak gözeneklerin kapanmasına neden olabilir.

Temiz Cilt İçin Çözüm: Akne oluşumuna engel olmak için telefonunuzu her gün yumuşak ve nemli bir bezle temizleyin. Ayrıca telefonunuzu kulaklıkla veya hoparlör modunda kullanmayı tercih edin.

2. Doğal Yağların Eksikliği

Hücrelerde birikinti oluşmasına ve gözeneklerin tıkanmasını engelleyen bir tür yağ olan phytosphingosine (PS), ciltte doğal olarak mevcuttur. Akne üretmeye meyilli olan kişiler, genellikle genetik olarak bu önemli yağ asidine az miktarda sahip olma özelliği gösterirler.

Temiz Cilt İçin Çözüm: Vücudunuzun kendi kaynağını korumak için içeriğinde PS bulunan ürünler kullanın (ürün etiketinde phytosphingosine veya sphingosine yazmalı). Bir çalışmada, sivilceye meyilli gönüllüler üzerinde PS kullanan araştırmacılar, 60 gün sonrasında sivilce oluşumunda yüzde 89 ve iltihaplanmaya neden olan bir enzimin üretiminde %90 azalma gerçekleştiğini rapor ettiler.

3. Yastık Kılıfınız

Yatak örtülerinde biriken yağ, bakteri ve ölü hücreler, siz uyurken cildinize geri taşınarak gözenekleri
tıkadıklarından akne oluşmasına neden olabilirler. Eğer yüzüstü uyuyorsanız yastık kılıfının yarattığı baskı sorun yaratabilir.

Temiz Cilt İçin Çözüm: Yastık kılıflarını düzenli olarak her iki veya üç günde bir değiştirin ve doğal kumaştan üretildiklerinden emin olun. Doğal kumaşlar, havayı daha kolay geçirir, yağ ve birikintileri emer. Yastık kılıflarını yıkarken yumuşatıcı ve kurutma makinesi mendili kullanmayın. Bu ürünler kumaşta, yağlı ve gözenekleri tıkayan artıklar bırakırlar. Ayrıca yatağa girmeden önce yüzünüzü nazikçe yıkayın. Bu hem çarşaflarınızın temiz kalmasını sağlar hem de cildinizde kalan makyajın, çevresel kirlerin ve bakterilerin zarar vereceği etkilerine karşı (akne ve kırışıklıklar) cildinizi korur.

4. Beslenme Şekliniz

Beslenme düzeninizi temiz tutmamız için bir sebep daha: glisemik oranı yüksek besinler (saf karbonhidratlar gibi), iltihaplanma, yağ salgılama, hücrelerin tıkanması ve akne oluşmasına neden olan hormonlar dalgalanmaları tetikleyebilecek bir insülün atağını başlatabilir. Süt ürünleri de, muhtemelen peynir altı suyu ve kezein gibi süt proteinlerine sahip olmaları nedeniyle, sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Fakat tüm süt ürünleri aynı etkileri göstermez: mesela yoğurt cilt için zararlı değildir. Bunun nedeni mayalama işlemi sırasında ortaya çıkan probiyotikler veya düşük seviyedeki hormonlar olabilir.

Temiz Cilt İçin Çözüm: Beslenme düzeni herkes için aynı etkiye sahip değildir. Ancak belirli gıdaları tükettikten sonra cildinizde bir yangın hissediyorsanız, bu gıdaları beslenme düzeninizden çıkarmayı deneyin.

5. Makyaj Fırçaları

Makyaj fırçaları yalnızca makyaj ürünlerini değil; yağı, ölü hücreleri, bakterileri ve diğer tehlikeli şeyleri de taşırlar. Bunlar zaman içinde birikerek fırçadan cildinize aktarılır.

Temiz Cilt İçin Çözüm: Makyaj fırçalarınızı, temizleyici bir sprey veya makyaj çıkarıcı mendil kullanarak her gün temizleyin. Haftada bir kez de hafif bir şampuan yardımıyla derin bir şekilde temizlenmelerini sağlayın.

6 Talk Pudrası

Mineral, kurutucu ve tahriş edici bir etkiye sahip olabilir. İltihaplanmayı artırabilir.

Temiz Cilt İçin Çözüm: Makyaj ürünlerinizin talk pudrası içermediğinden emin olmak için ürün etiketini iyice inceleyin.

7. Saç Ürünleri

Birçok kalın saç ürünü, gözenekleri tıkayabilen veya akne oluşumunu tetikleyebilecek tahriş edici kimyasallara sahip olabilen petrol ile karite yağı içerir.

Temiz Cilt İçin Çözüm: Özellikle saç hatlarınızın etrafında ya da yüzünüzü çevreleyen saçlarınızda pomat ve yağlar gibi petrol bazlı ürünleri, kullanmaktan kaçının. Oluşabilecek artıkları önlemek için saçlarınızı yıkadıktan ve nemlendiriciyi uyguladıktan sonra yüzünüzü yıkayın. Saçınızı, yüzünüzü yıkamadan önce şekillendirin. Şekillendirici sprey kullanırken yüzünüzü bu maddeden muhafaza edin. Saç ürünlerini yüzünüze taşımamak için saçınıza dokunduktan sonra cildinize temas etmeyin. "Komedojenik olmayan" ürünleri tercih edin.

 


1 Yorum

  1. Talk kurucunun aknelere neden olabileceğini hiç bilmiyordum burası sayesinde öğrendim çok teşekkürler.

Bir cevap yazın