7 Günde Şekerden Kurtulun

Şeker her yerde... Bisküvi, çikolata, pasta gibi bilindik gıdaların ve hatta gevrek, ekmek, ”sağlıklı” atıştırmalıklar ve yoğurt gibi beklenmedik besinlerin hepsinde şeker var. Ancak şekere ”beyaz ölüm” denmesinin de bir nedeni var. Çalışmalar, şekerin kansere neden olan bileşenleri aktive edebileceğini, yaşlanmaya neden olabileceğini ve bağışıklık sistemimize zarar verebileceğini iddia ediyor. Kilo sorununa neden olduğundan bahsetmeye gerek bile yok. Yalnızca yedi günde şeker tüketimini en aza indirmenin bazı basit yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz. Daha az şekerli bir hayata geçmenizi sağlayacak tüyolar nelerdir? Şeker nasıl azaltılır? Şekerin zararları nelerdir? Tatlandırıcılar zararlı mı?

Pazartesi- Tatlandırıcıyı Tercih Edin

Kahvenize, çayınıza veya gevreğinize şeker eklemek haftalık tüketim miktarını gerçek anlamda arttırabilir. Masa şekeri yerine doğal tatlandırıcıları tercih edin. Böylece öğünlerinize gereksiz kalori katmaktan kurtulursunuz. Kalorisiz tatlandırıcı için şekersiz meyve ve meyan kökü çayı da deneyebilirsiniz.

Salı - Atıştırmalıklarınızı Değiştiren

Öğle arası bisküvisi ya da keklerinin yerine az yağlı yoğurt ve kuruyemişlerle doldurmanın vakti geldi. Hem daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayan proteinlerle dolu olan bu seçenek hem de şekersiz dir. Ama kuruyemişi fazla abartmayın, yoksa kaloriler den yine kurtulamazsınız!

Çarşamba- Proteini Artırın

Protein en doyurucu makro besinlerin başında gelir. Bu nedenle her öğüne iyi kaliteli protein kaynağı ekleyerek açlık hissiyle savaşabilirsiniz. Gün içinde öğünlerinizi küçük ve düzenli parçalara ayırarak şeker krizlerini engelleyebilirsiniz.

Perşembe - Lif Tüketimini Artırın

Lif, vücudunuzun karbonhidratı işleme hızını düşürür. Bu, kan şekeri seviyesinin sabit kalmasına yardımcı olur ve midenizin daha yavaş çalışmasını sağladığından tokluk hissi verir. Böylece şeker krizlerinin de önüne geçer. Lifin başka faydaları da vardır; kan akışındaki kötü kolesterolün miktarını düşürebilir, kolorektal sağlığa ve sindirime destek olur.

Cuma- Dışarıda Bir Gece

Restoranda akşam yemeği yiyecekseniz tatlınızı biriyle paylaşın. Böylece kalori tüketimini yarıya indirebilir, toplam şeker tüketimini düşürebilir ve yine de tatlı kriziyle başa çıkabilirsiniz.

Cumartesi- Krallara Yaraşır Bir Kahvaltı

Güne şekerli gevrekler veya reçelli tostla başlamak yerine, daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacak sağlıklı bir hafta sonu brunch planı yapın. Dana jambon yerine hindi jambon tercih edin. Çünkü hindi az yağ içermesine karşın protein deposudur.

Pazar - Planınızı Yapın

Pazar gününü, önünüzdeki haftanın beslenme hazırlığını yaptığınız güne dönüştürün. Böylelikle dondurma tezgahlarının, pastane raflarının ve abur cubur reyonlarının sizi baştan çıkarmasına engel olabilirsiniz. Haftalık plan yaparsanız, şekerli gıdalar atıştırmaya daha az meyilli olursunuz. Her öğününüzde sebze, protein ve sağlıklı yağların yer aldığından emin olun. Böylece kendinizi daha uzun süre boyunca tok hissedersiniz.

 


Bir cevap yazın