İnsan Vücuduna Faydalı 6 Harika Tespih

Tespih uzun yıllar önce kullanılmaya başlanmış, özellikle Osmanlı zamanında çocukluktan itibaren kullanılmaya başlanan erkek aksesuarlarından biridir. Nasıl ki kadınlar kolye, bileklik veya takı aletlerini kullanarak zerafetlerini artırıyorlarsa erkeklerinde tespih kullanmaları hem süslerini artırıp hem de tam bir erdemlilik ifadesidir. Ayrıca tesbihin insan hayatında bazı faydaları vardır. Tespih çekmek stresi tamamen azaltır.

KUKA TESPİH

Kuka ağacından yapılan tespih en çok tercih edilen tesbihlerden biri olup hammaddesi Hindistan cevizinden elde edilmektedir. Bundan dolayıdır ki bu tespih çekildiğinde elde bulunan bakterileri öldürdüğü kanıtlanmıştır. Bu tespihin diğer bir özelliği sertsolmasından dolayı uzun ömürlü olup çabuk yıpranmamaktadır. Ve renk değiştirme özelliğine sahiptir.

KEHRİBAR TESPİH

Bir diğer en çok tercih edilen tespih çeşitlerinden biri de kehribar tespihtir. Bu tespihin vücuda olan faydası ise tiroid bezinin çalışmasına yardımcı olur guatr hastalığının oluşmasını engeller.


Bundan dolayıdırki kadınlarda Kehribar kolye, küpe olarak kullanılarak bazı hastalıklar önlenmiş olur. 250 farklı renk çeşitine  sahip olması ile ünlüdür. Bu taş solunum yollarına, siniri yatıştırmaya, stresi azaltmaya, zekayı kuvvetlendirmeye faydalıdır.

AĞAÇ TESPİH

Bu tespih de kullanılan abanoz ağacının dokusu, faydası ve sunduğu şifa tesbihin doğal olmasını sağlar yara ilacı, antiseptik ve göz hastalıklarına iyi gelen özellikleri vardır.

SEDEF TAŞI TESPİH

Bu tespih de kullanılan sedef sıklıkla aksesuarlarda kullanılan bir taş çeşididir. Taşın insana faydaları sakinleştirici etkisi, baş ağrısına iyi gelir, kansızlığa, karaciğer, bağırsak, mide gibi çeşitli rahatsızlıklara iyi gelmekle birlikte insanın vücut enerjisini arttırır ve toksinlerin atılmasını sağlar.

OLTU TAŞI TESPİH

Oltu taşından yapılmış olan tespih Oltu taşının özelliklerinden dolayı kullanımı rahat olan bir tespih çeşididir. Oltu taşının özelliği yer kabuğundan çıkarıldığı için yumuşak bir yapıya sahiptir ve havayla buluşmadığı sürece yumuşaklığını korur. Bundan dolayı da kolay şekil alabilir takı ve tespih çeşitlerinde sıklıkla kullanılan bir taş çeşididir.

CARETTA CARETTA TESPİH

Kaplumbağa kabuklarının şişirilerek elde edilen bir tespih çeşididir. Tabii ki canlılara zarar vermeden ölmüş kaplumbağalardan yararlanılarak yapılan bir aksesuardır. Ayrıca kara kaplumbağalarından değil daha çok su kaplumbağalarından yapılan muhteşem bir tespih çeşididir.

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet


Bir cevap yazın